Yurtdışı çıkış yasağı kalktı | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:13, 18 Haziran 2018 Pazartesi
14:53, 10 Ekim 2010 Pazar

  • Paylaş
Yurtdışı çıkış yasağı kalktı
Yurtdışı çıkış yasağı kalktı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yurtdışı çıkış yasağına ilişkin tahditlerin, yazılı ortamda bildirime gerek kalmaksızın İçişleri Bakanlığı kayıtlarından re’sen kaldırılacağını bildirdi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yurtdışı çıkış yasağına ilişkin tahditlerin, yazılı ortamda bildirime gerek kalmaksızın İçişleri Bakanlığı kayıtlarından re’sen kaldırılacağını bildirdi.

Referandumda kabul edilen Anayasa değişikliği ile yurtdışına çıkma hürriyetinin sadece hâkim kararıyla sınırlandırılabileceğinin hüküm altına alınmasının ardından, Maliye Bakanlığı da uygulamaya dönük adımlar attı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek imzasıyla İçişleri Bakanlığına gönderilen yazıda, Anayasa’nın yurtdışı çıkış yasağına dayanak oluşturan ilgili maddesinin, Anayasanın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile “Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hakim kararına bağlı olarak sınırlanabilir” şeklinde değiştirildiğine dikkat çekildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı da yurtdışı çıkış yasağının iptaliyle ilgili davaların konusuz kaldığını belirterek, vergi dairelerinden, davaların reddi ile yargılama giderleri ve vekalet ücretlerinin karşı tarafa yükletilmesi talebini içeren beyan dilekçelerini mahkemelere göndermesini istedi.
Bakan Şimşek konuyu değerlendirirken, “Vatandaşımız açısından mahkeme kararı olmadan seyahat özgürlüğünün kısıtlandığı bir dönem artık kapandı” dedi.

Maiye Bakanı Mehmet Şimşek vergi ve prim borçlarına ilişkin yapılandırma çalışmasıyla ilgili olarak da şunları söyledi: “Çalışmayı teknik anlamda tamamladık sayılır. Başlangıç noktası yasanın geçtiği tarih olmayacak. Mutlaka ve mutlaka öncesine götüreceğiz. fırsatçılık yapıp da ’nasılsa bir yapılandırma olacak, ben yükümlülüklerimi yerine getirmesem karlı olacağım’ diyenler zarara, hüsrana uğrayacak.”
Şimşek ayrıca, vergi düzenlemelerini yaparken çevreye hassas, sosyal sorumluluklarını yerine getirecek şirketlerin ödüllendirilmesi, teşvik edilmesi gerektiği yönündeki düşüncesini dile getirdi.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş