Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:45, 22 Haziran 2018 Cuma
09:11, 20 Kasım 2010 Cumartesi

  • Paylaş
Türkiye o füzeleri alacak...
Türkiye o füzeleri alacak...

NATO\'ya üye ülkeler Türkiye\'ye füze kalkanı kurmaya çalışırken Türkiye o kalkanın engel olacağı füzeleri almak için harekete geçti.

İşte o füzeler...
20 Kasım 2010 Cumartesi, 01:22
Uzun menzilli füzelere karşı kalkan oluşturulurken Türkiye, bu sistemleri satın almak için harekete geçti.

ABD, Rusya ve Çin’in ürettiği füzeler alternatifler arasında öne çıkıyor. Her sistem farklı özellikleriyle dikkat çekiyor.

NATO devlet ve hükümet başkanlarının Portekiz'in başkenti Lizbon'da gerçekleştireceği Zirvede Füze Kalkanı ele alınırken, balistik füze savunma sistemleri de gündemde. Tüm NATO üyelerinin ve topraklarının aynı güvenlik şemsiyesi altına alınmasına yönelik savunma sistemi konusunda zirve öncesinde önemli mesafe kaydedildiği belirtiliyor. Bu gelişme, Türkiye'nin satın almayı planladığı yüksek irtifa hava savunma sistemini gündeme getirdi. Dünya genelinde, diğer bazı ülkelerin bulunmasına rağmen, ABD, Rusya ve Çin gibi ülkelerin ürettiği füze tipleri başlıca alternatifleri oluşturuyor.

Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi çerçevesinde ABD'nin Patriot füzelerinin en güçlü alternatifi olarak Ruslar'ın S-300-400 füzeleri gösteriliyor. Diğer alternatiflerden Çin'in füzeleri, uzun menzilden daha çok orta irtifa hava savunma sistemleri konusunda uzmanlaşmış durumda bulunuyor.

PATRIOT: ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a bağlı olan Savunma Güvenlik ve İşbirliği Dairesi (DSCA) Türkiye'ye, potansiyel olarak değeri milyarlarca doları bulabilecek uzun menzilli hava savunma ve füze savar füze sistemleri satımı için Amerikan Kongresinin iznine resmen başvuruda bulunmuştu. Patriot'ların muhtemel potansiyel satış ekipmanı, 13 ateşleme bataryası, 72 PAC-3 füzesi, çeşitli başka füze türleri ve ilgili diğer sistemlerini içeriyor.

S-300-400 FÜZELERİ: Ruslar'ın ürettiği S-300 sistemleri önemli bir alternatif. 150 kilometre menzilli S-300 füzeleri 27 kilometre irtifaya ulaşabiliyor ve hedefine 8-10 saniye arasında kilitlenip ateşlenebiliyor. Savunma kaynakları, son dönemde Rusya'nın S-300'lerden sonra S-400 füzelerini geliştirdiğini, bu sistemin Patriotlara ve diğer sistemlere karşı üstünlüğü bulunduğunu belirttiyor. S-400'lerin menzili 400 kilometre. S-300 sistemi aynı anda 6, S-400 sistemi 12 hedefe füze atabiliyor. Rus Rosoboronex-port firması, Türkiye'ye en son nesil S-300-400 füzelerini satmayı istiyor.

HQ FÜZELERİ: Çin'in dikine fırlatma kabiliyetli uzun menzilli hava savunma füzesi HQfüze sistemi, ikili ve altılı bataryalar halinde konuşlandırılıyor. Batı sistemlerinde görülen, füzenin fırlatma kutusu içinde direkt ateşlenmesi uygulamasının aksine HQ, fırlatma tüpü tarafından dışarı itilerek ateşlemesini havada gerçekleştiriyor. Bu sayede arkasında bıraktığı sıcak eksoz gazlarının gemi yapısına verdiği zararı azaltan sistem, füze üzerinde takip metodunu kullanan satıhtan radar güdümünü kullanıyor.

TSK'DA 'UZUN MENZİL' YOK

TSK envanterinde halen uzun menzilli füze ve hava savunma sistemi bulunmuyor. Türkiye, halen kısa menzilli hava savunma ihtiyacını Rapierve kaideye monteli Stinger füze bataryalarıyla, orta menzilli hava savunma ihtiyacını ise modernize edilmiş l-Hawk füze sistemleriyle karşılıyor. Türkiye'nin uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi ihtiyacı ilk olarak ABD'nin Irak'a yönelik 1991 ve 2003 yıllarındaki harekatları sırasında ortaya çıktı. NATO Türkiye'ye Patriot sistemleri gönderdi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Yüksek irtifa uzun menzilli hava savunma sistemi, uzun menzilli füze tehditlerini Türk hava sahasına girmeden bertaraf etmeyi amaçlıyor. Yüksek irtifa hava savunma sistemlerinin çalışma esasında ise düşman füzelerinin Türk topraklarını hedef aldığının tespit edilmesinin ardından, uyduların da yardımıyla, hava savunma sistemleri ve buna bağlı bataryalar çalıştırılıyor. Hava savunma füzeleri, 50-300 kilometrelik bir alan  içinde düşman füzelerini durdurabiliyor.

 

Kaynak: BugünYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş