Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:35, 23 Nisan 2018 Pazartesi
12:26, 24 Kasım 2010 Çarşamba

  • Paylaş
Suudi Arabistan\'da işkence vahşeti
Suudi Arabistan\'da işkence vahşeti

Suudi Arabistan\'da Endonezyalı hizmetçi bir kadına akla gelmeyecek işkenceler yapıldı, Endonezya ayakta...

Suudi Arabistan’da ev işlerinde çalışan 23 yaşındaki Endonezyalı Sumiati’nin dudakları makasla kesildi, vücuduna ütü basıldı ve kemikleri kırıldı. Gazete ve televizyonlarda yayınlanan görüntüler Endonezya'yı ayağa kaldırdı.

Güneydoğu Asyalı göçmenlere yapılan kötü muamele ve işkence haberleri bölge ülkelerinde son dönemde artarak medyada yer buluyor. Geçtiğimiz hafta Arabistan medyasında yer alan Endonezyalı Sumiati’nin görüntüleri buna son örnek oldu. Temmuz ayından beri Suudi Arabistan’da bir ailenin yanında çalışmaya başlayan 23 yaşındaki Sumiati, göçmenlerin yaşadıklarının bir sembolü oldu.

8 Kasım’da bilincini yitirmiş halde Kral Fahd Hastanesi’ne kaldırılan Sumiati, çok fazla kan kaybetmiş ve uzun süre aç bırakılmıştı. Halen tedavisi devam eden Sumiati’nin, hastane kaynaklarına göre dudakları makasla kesilmiş, sırtına ütü basılmış ve genç kadın kemikleri kırılıncaya kadar dövülmüş.

Konuyla ilgili olarak başlatılan soruşturma sonucunda, kimliği açıklanmyan 53 yaşındaki bir kadın tutuklandı.

ENDONEZYA AYAKTA

Endonezya ise, Sumiati’nin görüntülerinin Arabistan gazete ve televizyonlarında yayınlanması ile ayağa kalktı. Başkent Cakarta’daki Suudi Arabistan elçiliği önünde toplanan kalabalık protesto gösterisi düzenledi. Suudi Arabistan'ın Cakarta elçiliği önünde eylem düzenlendi. Endonezya’nın Arabistan elçiliğinden bir yetkili ise Sumiati’yi ziyaret etti. Yetkili hem fiziksel hem de duygusal olarak genç kadının iyileştiğini belirtti.

 

Kaynak: NTV, AjanslarYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş