Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:22, 25 Nisan 2018 Çarşamba
16:45, 24 Kasım 2010 Çarşamba

  • Paylaş
İran\'ın 4.3 milyar lirası Türkiye\'de
İran\'ın 4.3 milyar lirası Türkiye\'de

Ambargo riski altındaki İran, Batı bankalarından çektiği parasının 4.3 milyar lirasını Türk bankalarına yatırdı

Dünya Bülteni -  Haber Merkezi

İran, Türkiye’ye güvenini nakde çeviriyor. İranlılar, 4.3 milyar TL’lik mevduatlarını Türk bankacılık sistemine emanet etti.

Eylül 2010 itibariyle 573 milyar TL’yi aşan Türk bankacılık sistemindeki mevduatın 19.8 milyar TL’sinin yurtdışında yaşayanlar tarafından yatırıldığı belirlendi. Yurtdışında yerleşiklerin Türk bankacılık sisteminde tuttuklarını mevduatın 5’te 1’inin ise İran’da yaşayanlar tarafından yatırıldığı tespit edildi. İran’ı 4 milyar 252 milyon TL’yle en çok Türk gurbetçinin yaşadığı Almanya izledi.

Dünya Bülteni yazarı Fevzi Öztürk, İran'ın yaklaşık 7 ay önce maruz kaldığı ambargo tehdidi sonrasında Batı bankalarından parasını çektiğini ve şu anda bunu çeşitlendirme çalışması yaptığı düşündüğünü söyledi. İran için 4.3 milyar liranın büyük para olmadığınının altını çizen Öztürk'e göre, riski dağıtmak için para çeşitli yerlere dağıtılıyor, bunun bir kısmı da Türkiye'ye geldi. Fevzi Öztürk, Adabank örneğinde olduğu gibi, İranlıların Türk bankacılık sektöründe yer almaya çalıştıklarını da özellikle vurguladı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş