Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:14, 23 Nisan 2018 Pazartesi
10:58, 07 Aralık 2010 Salı

  • Paylaş
Heyderov\'un gizli serveti de belgelerde
Heyderov\'un gizli serveti de belgelerde

Azeri olağanüstü haller bakanının mal varlığı ABDli diplomatların notlarına yansımış

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Wikileks belgelerinde Azerbaycan iktidarı hakkında açıklanan bilgiler ulusal basında geniş yankı bulmaya devam etti. Özellikle de muhalif basın bilgileri okurlarına manşetten duyurdu. Iddiaya gore ABD'nin Bakü özel temsilcisi Donald Loo Washington'a göndermiş olduğu mektubunda olağanüstü haller bakanı Kemaleddin Heyderov hakkında inanılmaz bilgilere yer aldı.

ABD yetkilisi bakanın büyük bir "imparatorluk" kurduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra devlet başkanı Aliyev'in eşinin ailesi Paşayevler'in de büyük servete sahip olduğu ifade edildi. Belgelerde şu ifadeler yer aldı:

"Heyderov'un imparatorluğu yolsuzluk üzerine inşa edildi. Gıda sektöründen inşaat sektörüne kadar çeşitli alanlarlarda şirkete sahipler. Bu aile Azerbaycan'da Paşayevler ailesinden sonra ikinci büyük etkiye sahip olan ailedir. Hükümetin en güclü liderlerinden birisidir. Zamanla devlet başkanına alternatif olabileceği de öne sürülüyor."

ABD yetkilisi bazı dönemde Heyderov'un İlham Aliyev'den de etkili olabildiğini iddia etti. Aile "Gilan Holding", "Gebele", "Jale" gibi şirketlerin gerçek sahibi olarak öne çıkmakta. Her iki oğlu Londra'da eğitim almış Kemaleddin Haydarov'un çocukları Roman Abramoviç'e benzetilmekte. Heyderov, Ticari bölgelerin yanı sıra bakan Vergiler Bakanlığı, Devlet Gümrük Birimi, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Ekonomi ve Geliştrirme bakanlıklarını da etkisi altında tutuyor.
 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş