Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:41, 26 Nisan 2018 Perşembe
Güncelleme: 01:14, 11 Aralık 2010 Cumartesi

  • Paylaş
THY\'nin kayıp eşya deposu, şaşırtıyor
THY\'nin kayıp eşya deposu, şaşırtıyor

THY kayıp eşya depoları, iç ve dış hat yolcularının unuttukları eşyalarla dolup taşıyor.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yolcuların uçuş stresi, acele etmek gibi nedenlerle uçak içerisinde unuttukları eşyalar, görenleri hayrete düşürüyor.

Türk Hava Yollarının (THY) kayıp eşya depoları, iç ve dış hat yolcularının unuttukları nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, saat, gözlük, kamera, dizüstü bilgisayar, en son teknoloji cep telefonları, alyans, ziynet eşyaları, para cüzdanları, PC, playstation, giysiler, su ısıtıcısı, nargile, koltuk değnekleri, sakat ve bebek arabaları, olta takımı, haç, müzik aletleri, dikiş makinesi, kitap, dizi senaryosu, parfüm, şemsiye, raket gibi unutulan eşyalarla dolup taşıyor.

THY Bagaj Aksaklıkları Takip Merkezi Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kayıp eşya depolarına ayda iç ve dış hat yolcularınca unutulan ortalama 1500-2000 adet eşya konuluyor.

Müdürlük çalışanları, takma dişlerin, protez bacakları n, kıyma ve hamur makinesi, çiğ köfte tepsisi, lens ve kavanoz içerisinde ilaç yapmak için getirilen bir yılanın da bulunduğu ilginç eşyaların zaman zaman depolarda görülebildiğini belirttiler.

Görevliler, özellikle uzun seyahatlerde kimi yolcuların uçakları evi gibi hissettiklerini ve bu nedenle kişisel tüm eşyalarını yerlerinden çıkardığını, yolculuğun bitiminde ise bir an önce pasaport kuyruğuna girmek ya da uçağı terk etmek düşüncesiyle bu eşyalarını toparlayamayıp unuttuklarını ifade ettiler.

Kimi yolcuların da uçuş korkusu, stres, jetlag (uçakla seyahat esnasında dünyanın zaman dilimleri geçilirken insan vücudunun bu hızlı zaman değişimine adapte olamaması) ve eşyaların koltuk aralarına girmesi gibi nedenlerle uçaklarda unutulduğunu belirten görevliler, yolculara, bu tür olaylar yaşamamaları için kıymetli eşyalarını yerlerinden çıkarmamaları, yolculuk bitiminde eşyalarını iyice kontrol ettikten sonra uçağı terk etmelerini öneriyor.

Görevliler, önceki yıllarda ihale ile satışa sunulan unutulmuş eşyalar arasında takma dişler, protez bacak, kıyma ve hamur makinesi, çiğ köfte tepsisi, lens, kavanoz içerisinde ilaç yapmak için getirilen bir yılanın da bulunduğu unutulmuş eşyaların depolarda yer aldığını belirttiler.

Müdürlük görevlileri, bir uçağın seferini gerçekleştirdikten sonra, iç inin kabin amiri tarafından unutulan bir eşya olup olmadığının belirlenmesi için kontrol edildiğini, yolcular tarafından unutulan bir eşya olması durumunda bunun bir tutanakla Uçak Temizlik Amirliğine daha sonra da kayıp eşya ofisine teslim edilerek kayıt altına alındığını belirttiler.

Bir ay süresince ofiste bekletilen eşyaların müracaat olmadığı taktirde kayıp eşya deposuna alındığını anlatan görevliler, depodaki eşyaların, bir yıl olan bekleme süresinin bitiminde ihale ile satılarak gelirinin THY'ye aktarıldığını kaydettiler. 

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
yalan haber
ibrahim halil
bu haber basli basinca yanlis veya yalan. bu esyalar unutulmuyor. bu esyalar thy nin kaybedipte insanlara teslim etmedigi bagajlar. valize maksimum 400 dolar veriyorlar sonra acık artırma ile satıyorlar. benim valizim gibi. haram olsun size o paralar thy.
07/11/2012, 14:50