İlk Kürtçe ders kitabı hazırlandı | Kültür Sanat | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:11, 18 Haziran 2018 Pazartesi
10:23, 15 Aralık 2010 Çarşamba

  • Paylaş
İlk Kürtçe ders kitabı hazırlandı
İlk Kürtçe ders kitabı hazırlandı

Tarih Vakfı, “Toplumsal Uzlaşma Aracı Olarak Eğitimin Rolü” projesi kapsamında ortaöğretim için Kürt Dili ve Edebiyatı ders kitabı hazırladı.

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Şubat 2009 - Temmuz 2010 tarihleri arasında alan araştırması, diyalog toplantıları ve alternatif malzemeler üretimi olmak üzere üç bölümden oluşan kitap sivil toplum kuruluşları, Talim Terbiye Kurulu, İl Milli Eğitim Müdürleri ve İlköğretim Genel Müdürleri’nin danışmanlığında hazırlandı. Kitapla ilgili, bu yıl içinde Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) tavsiyeler raporu sunulacak.

Tarih Vakfı’ndan Gürel Tüzün, MEB’in kabul etmesi durumunda kitabın ciddi bir adım olacağını vurgulayarak “MEB’e sunacağımız raporda Kürt dili ve edebiyatının ortaöğretimde seçmeli bir ders olarak okutulması da yer alacak. Kitap da bu derste kullanılabilecek bir ders kitabı olacak” dedi.

Dil, klasik ve modern Kürt edebiyatı bölümlerinden oluşan kitabın yazarlarından Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı üyesi Fehim Işık, daha önce böyle bir materyal olmadığı için nereden başlayacakları konusunda sıkıntı çektiklerini belirterek “Cumhuriyet tarihi boyunca yasaklanan, kitaplarda sadece ‘zararlı cemiyetler’ içinde adı geçen Kürtler üzerine nasıl bir eğitim materyali hazırlayacağımız üzerine tartıştık. Hedef kitlemizi sadece Kürtlere yönelik değil, Kürt dili ve edebiyatını bilmeyen Türkiye’deki herkes olarak belirledik. Bu eğitim materyalinin Türkiye’deki toplumsal barışa da katkısı olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş