AK Parti iki başkanı ihraç etti | Politika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:51, 19 Haziran 2018 Salı
01:36, 23 Aralık 2010 Perşembe

  • Paylaş
AK Parti iki başkanı ihraç etti
AK Parti iki başkanı ihraç etti

AK Parti yönetimi, Aksaray Ağaçören ilçesi Camili Beldesi ile Afyonkarahisar İhsaniye Döğer Belediyesi başkanlarını partiden ihraç etti.

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

29 Mart 2009'da yapılan yerel seçimlerden bugüne AK Parti yönetimi "Partinin ilke ve prensipleri çerçevesinde hareket etmediği, siyasi çalışmalara katılmadığı ve destek vermediği" gerekçesiyle iki belediye başkanı ile yollarını ayırdı.

Aksaray Ağaçören ilçesi Camili Beldesi Belediye Başkanı Kudret Erdal ile Afyonkarahisar İhsaniye Döğer Belediye Başkanı Ömer Güngör AK Parti'den söz konusu gerekçe nedeniyle ihraç edildi.

AK Parti, daha önce de "İkinci eşleri Güneydoğu'dan alalım. Hasımlık yerine hısımlık gelişir" diyen Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'ya 3 ay geçici ihraç cezası vermişti.

İHRAÇ EDİLENLER

AK Parti yönetimi ayrıca Çubuk Belediye Başkanı Adem Tuğluca'nın yanı sıra Erzurum İl Genel Meclisi Başkanı Selcen Karagöl'ü de partiden ihraç etmişti. Başbakan Erdoğan için, "O bizim ikinci peygamberimizdir" diyen Aydın İl Genel Meclisi üyesi İsmail Hakkı Eser de AK Parti'nin yollarını ayırdığı bir başka isim olmuştu.

Oltu İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Macit ve Hınıs İl Genel Meclisi Üyesi Samih Yürekseven de AK Parti'den ihraç edilenler arasında oldu. Kahramanmaraş'ın Fatih Belediye Başkanı Mehmet Demiştaş ve Şahinkaya Belediye Başkanı Hakan Şişman da geçmişte AK Parti'nin ihraç ettiği belediye başkanları oldu.

HANGİ PARTİNİN KAÇ BELEDİYESİ VAR ?

AK Parti'ye, 12 Eylül referandumu sürecinde 28'i MHP'den, 24'ü DP'den ve 4'ü CHP'den olmak üzere toplam 77 belediye başkanı katıldı. Son rakamlara göre Türkiye'deki toplam 2950 belediyenin partilere göre dağılımı şöyle : AKP 1542, CHP 527, MHP 457, BDP 98, DSP 48, DP 124, BBP 20, SP 73, ANAP 14, ÖDP 4, BTP 4, EMEP 2, BAĞIMSIZ 37

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş