Dünyada ilginç doğa olayları yaşanıyor-FOTO | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:52, 19 Haziran 2018 Salı
10:49, 07 Ocak 2011 Cuma

  • Paylaş
Dünyada ilginç doğa olayları yaşanıyor-FOTO
Dünyada ilginç doğa olayları yaşanıyor-FOTO

Dünyanın çeşitli bölgelerinde meydana gelen doğal afetler, toplu hayvan ölümleri gibi olaylar dikkat çekmeye başladı.

2011 yılının başından itibaren insanları korkutan olaylar meydana geliyor. Yeni yılın ilk gününden bu yana ardı arkası kesilmeyen ilginç doğa olayları ve hayvan ölümleri haberleri akıllara ilginç sorular getiriyor.

İşte dünya genelindeki ilginç doğa olayları:

KUŞLAR ÖLÜYOR

Dünyanın değişik ülkelerinde ardarda meydana gelen kuş ölümleri bu listenin en merak edilen olayı olarak görülüyor.

Yeni yılda Amerika’nın 5 bin nüfuslu Beebe bölgesinde gökten kırmızı kanatlı karakuş yağdı. Birçok insanın yaralandığı olayda büyük miktarda maddi hasar meydana geldi. Bölgede ansızın düşen kuşların 5 binden fazla olduğu açıklandı. Bu konu hakkında konuşan uzmanlar hava koşullarını ve fabrikaların kirli gazlarının hayvanların sağlığını olumsuz yönde etkilediğini öne sürdü.

Yaşanan toplu ölümlerden kısa bir süre sonra Amerika’nın Louisiana bölgesindeki bir otoyolda 500 ölü kuş bulundu. Beebe’de yaşananların aksine bu sefer tek bir kuş cinsinin değil serçe, inek kuşu ve karakuş gibi farklı canlıların öldüğü tespit edildi. Yetkililer kuşların bir elektrik kablosuna takılarak çarpılmış olabileceği ihtimali üzerinde dursa bile William & Marry Üniversitesi, Kuş Davranışları Araştırmaları bölümünde görevli Profesör Dan Cristol “Hayvanların hasta olduğunu düşünüyorum. Elektrik kablosuna çarpmadıklarından eminiz” dedi.

5 Ocak’ta İsveç’in Falkoping kentinde 100’den fazla karga leşi bulundu. Kargalar üzerinde yapılan incelemeler kuşların çoğunluğun herhangi bir fiziksel hasar görmediğini belirlendi. İsveçli kuşbilimci Anders Wirdheim, soğuk hava ve beslenme sorunu yüzünden kuşların öldüğünü açıkladı.

BALIKLAR ÖLÜYOR

Yeni Zelanda’nın Little ve Waikawau körfezlerinde yüzlerce ölü balık bulundu. Aucklandlı James Hughes botuna binip durumu incelemek için sahilden açıldığında balık leşlerinden oluşan bir “Halı” ile karşılaştığını söyledi. Koruma Departmanı bölgedeki balıkların hava durumu yüzünden beslenme sorunu çektiklerini belirtti.

Amerika’nın Maryland eyaletinde yaklaşık 2 milyon balık karaya vurdu. Çoğunlukla yaşlı olan balıkların 9 ile 18 santimetre uzunluğunda olduğu açıklandı. Maryland Çevre Departmanı (MÇD) biyologları inceledikleri balık numunelerinde ölüm sebebini henüz keşfedemedi. Fakat MÇD sözcüsü Dawn Stoltzfus aşırı soğuyan deniz suyu nedeniyle balıkların öldüğü şüphesi üzerinde durduklarını açıkladı.

Brezilya’nın Paranagua kıyısında yaklaşık 100 ton sardalye ve kedibalığı kıyıya vurdu. Ölü balıkları inceleyen bilim adamları henüz kesin bir karara varamadı. Fakat yetkililer zehirli gazlar yayan yosunların balıkların ölümüne neden olduğu ihtimali üzerinde duruyor.

TOPLU ARI ÖLÜMLERİ

ABD’de yapılan son araştırmalara göre bazı yaban arısı cinslerinin sayılarının son 20 yılda yüzde 90 oranında düştüğü açıklandı. Uzmanlar Kuzey Amerika’da bulunan 50 farklı cins yaban arısından 4 türün ciddi bir tehlike altında olduğunu söylediler. Dünyada yaban arısı miktarındaki düşüşe global iklimdeki değişikliklerin neden olduğu düşünülüyor.ÇÖLDE KAR

ABD Las Vegas ve Los Angeles kentlerinde son 40 yıl içinde ikinci defa kar yağdı. Nevada Çölü’nün ortasında bulunan Las Vegas’ta kar kalınlığı 20 santime ulaştı. 2008’de yağan kar ise hızla erimişti. Kış aylarında sıcaklığın 20 derece civarında seyrettiği Los Angeles’taki kar, uçuş trafiğini aksatırken Arizona, Utah ve California eyaletlerinde de tipi halinde yağışlar görüldü.

YENGEÇLERE NE OLDU?

Önceki gün İngiltere’nin Kent bölgesindeki sahile vuran 40 bin ölü yengeç ülkede şok etkisi yarattı. Palm Körfezi plajını dolduran yengeçlerin değişen hava koşulları nedeniyle öldüğü düşünülüyor. Bir süre ısınan havaya aldanıp kıyı şeridine giden yengeçlerin havanın soğumasıyla hipotermi geçirip öldükleri sanılıyor.

PARLAK YEŞİL AKAN NEHİR

Geçtiğimiz hafta Kanada’nın Victoria kentinde bir nehrin suyu renk değiştirerek parlak yeşil bir hal aldı. Birkaç saat boyunca kalan bu renk daha sonra eski haline geri döndü. Çevre Bakanlığı nehre yakındaki bir fabrikadan kimyasal sızmış olabileceğini söyledi.


AVUSTRALYA'DA SEL FELAKETİ

Son 50 yılın en büyük sel felaketini yaşayan Avustralya’da yağmur dinmiyor. Sel suları yüzünden 9 kişinin hayatını kaybettiği ülkede taşan nehir ve derelerin etkisi altına aldığı alanların büyüklüğü Fransa ve Almanya’nın toplamına ulaştı. En az 1 yıl içerisinde temizlenebileceği söylenen bölgeden yaklaşık 200 bin kişi tahliye edildi.

Selin en çok etkilediği Queensland eyaletindeki Rockhampton kentinde su seviyesi 9 metreye yükseldi. Önümüzdeki günlerde 75 bin nüfuslu kentin yüzde 40’ının sulara gömüleceği, şu ana kadar tam 22 kasaba ve köy sular altında kaldığı belirtildi. Kara ve demiryolu ulaşımı yapılamayan bölgede yeni bir kasırga beklenirken sel sularının çekilmesinin 1 ayı bulacağı ifade edildi. Dünyanın en büyük kömür ihracatçısı olan Avustralya’da sel yüzünden tüm ihracatın yüzde 75’i durduruldu.

Kaynak: Milliyet/VatanYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş