Hariri, Ankara'ya geldi | Politika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:29, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
Güncelleme: 01:30, 14 Ocak 2011 Cuma

  • Paylaş
Hariri, Ankara\'ya geldi
Hariri, Ankara\'ya geldi

Gece yarısı Ankara\'ya gelen Lübnan Başbakanı Saad Hariri görüşmelerine bugün başlayacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye, Lübnan'daki hükümet krizinin çözümünde devrede. Lübnan Başbakanı Saad Hariri, temaslarda bulunmak üzere gece geç saatlerde Türkiye'ye geldi.

Ankara'daki temaslarına bu sabah başlayacak olan Hariri, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüşecek. Görüşmede Lübnan'da yaşanan hükümet krizi ve bölgede yaşanan diğer gelişmelerin ele alınması bekleniyor.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı da Lübnan'da yaşanan hükümet kriziyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

"Lübnan'ın yeni bir siyasi belirsizlik sürecine girmesine mahal verilmemeli" denilen açıklamada, Türkiye'nin çözüme katkıda bulunmaya devam edeceği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, dün akşam yaptığı açıklamada, Lübnan'ın istikrarının bölge istikrarı için çok önemli olduğunu belirterek, Hariri ile Lübnan'da istikrar sağlanması konusunda atılabilecek adımları birlikte değerlendireceklerini söylemişti.

Lübnan'da, Hizbullah üyesi bakanların istifasının ardından hükümet düşmüştü.

BAŞBAKAN'LA GÖRÜŞECEK

İstanbul'da Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'la dün akşam bir araya gelen Davutoğlu, Lübnan'daki gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti: 'Öylesine yakından takip ediyoruz ki sayın Ashton ile baş başa görüşürken kendisinden izin isteyerek, kendisinin yanından iki kez sayın Saad Hariri ile de konuştum. Karşılıklı da selamları ilettim, sayın Ashton'dan sayın Hariri'ye, sayın Hariri'den sayın Ashton'a... Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Gerçekten Lübnan'ın istikrarı bölge istikrarı için çok önemli. Görüşmemizden sonra karar verdik, bu gece (dün gece) inşallah geç bir vakitte sayın Hariri Türkiye'ye gelecekler. Yarın (bugün) sabah Ankara'da sayın Başbakanımızla birlikte bir görüşme gerçekleştireceğiz. Atılabilecek adımları birlikte değerlendireceğiz. Biz hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun, hangi kanaati paylaşıyor olursa olsun, hangi mezhebe ya da dine mensup olursa olsun bütün Lübnanlıları Türkiye'nin dostu kabul ediyoruz ve Lübnan'ın istikrarını kendi istikrarımız kadar önemli görüyoruz.'

SURİYE VE SUUD BAŞARAMADI

Öte yandan Lübnan sınırındaki binlerce İsrail askerinin hükümetin düşmesinin ardından alarma geçtiğini belirten Yetkililer, ülkedeki siyasi krizin sınırda yeniden çatışmaları tetikleyebileceğini belirtiyor. 'Gelişmeleri endişeyle izleyen' Avrupa Birliği ise mevcut duruma müzakereler yoluyla çözüm bulunmasını talep ederek, diyalog ve istikrar çağrısı yaptı. Hizbullah, eski Başbakan Refik Hariri suikastıyla ilgili BM soruşturma komisyonuyla işbirliği yaptığını iddia ettiği hükümetle görüş ayrılığına düşmüş ve koalisyonun çökmesi için bakanlarını çekmişti. BM, Hariri suikastında Hizbullah parmağı olduğunu iddia ediyor, Hizbullah ise bunu 'İsrail projesi' olarak görüyor. Hizbullah-hükümet anlaşmazlığını çözmek için Suriye ve Suudi Arabistan liderleri yoğun olarak çaba harcamış, ancak başarılı olamamıştı.

1982'de İsrail'i Güney Lübnan'dan atmak için, İran İslam Devrimi'nden de etkilenerek kurulan ve hem askeri hem siyasi kanadı bulunan Şii Hizbullah, 2005'te oylarını önemli ölçüde artırmış ve kurulan Milli Birlik Hükümetine dahil olmuştu.

HALK HÜKÜMETTEN ŞiKAYETÇi

Farklı kesimlerden Lübnanlılar yönetimin ABD ve Suudi Arabistan güdümünde olduğunu ve hükümetin düşmesinin isabetli olduğunu düşünüyor. ABD'nin başlıca hedeflerinden biri, İsrail'in güvenliğini sağlamak için, İran'ın desteğini arkasına alan Lübnan Hizbullah'ını etkisiz hale getirmek. Lübnan'da yönetim Sünni Müslüman, Şii Müslüman ve Maruni Hristiyanlar arasında bölüşülmüş durumda. Hassas dini ve etnik yapıyı kullanan Batı ve İsrail, Lübnan üzerinden İran'la olan mücadelelerine devam etmiş, ülke uzun süren kanlı iç savaşlara tanık olmuştur. Şimdiki hükümet krizinin ise ülkeyi yeni bir belirsizliğe sürüklemesinden endişe ediliyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
Habere yaklaşımınız yanlış
Mehmet UFUKALP
Haberde anlatılanlar insanların zihnine sanki, Lübnanı İran manivela gibi kullanıyormuş izlenimi verilmekte. Halbuki Lübnandaki karışıklıklar İran İslam Devriminden çok önce başlamıştır. Aksine İran her türlü çabayı göstererek Lübnan da iç barışı sağlamaya çalışmış, bunu büyük oranda da başlamış, Lübnan halkının iç ve dış düşmanları lübnanda istikrarı baltalamıştır hep.
14/01/2011, 13:46