Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:10, 25 Nisan 2018 Çarşamba
Güncelleme: 00:51, 03 Şubat 2011 Perşembe

  • Paylaş
Türkiye\'den Kırgız ordusuna destek
Türkiye\'den Kırgız ordusuna destek

Türkiye, Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri\'ne verdiği desteği arttıracak.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye'nin, Kırgızistan Silahlı Kuvvetlerine verdiği mali ve teknik desteği artıracağı bildirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Bişkek'e gelen Savunma Bakanı Vecdi Gönül, temasları kapsamında Kırgız Savunma Bakanı Abibilla Kudayberdiyev ile biraraya geldi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Gönül ile Kudayberdiyev'in görüşmesinde, iki ülkenin ortak çıkarları doğrultusunda geleceğe yönelik askeri işbirliği konuları ele alındı.

Görüşmede, Kırgız Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı reform çalışmaları kapsamında askeri ve teknik yardım, inşaat, restorasyon ve askeri birliklerin donanımı gibi konularda Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yardımlarının yanısıra Türk İşbirliği Kalkınma İdaresi'nin (TİKA) sağlayabileceği destek gündeme geldi.

Türkiye ve Kırgızistan hükümetleri arasındaki mevcut anlaşma çerçevesinde TSK'nın Kırgızistan'a bir milyon dolarlık yardımda bulunması öngörülüyor. Türkiye ayrıca, Kırgızistan'ın Oş kentinde 10 milyon dolarlık bir proje ile bir askeri okulun inşaatına destek olmayı da planlıyor.

TSK, Kırgızistan'a geçen 19 yılda yaklaşık 9 milyon dolarlık askeri ve teknik yardım sağladı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş