Sağlıklı nesil, sağlıklı gelecek | Sağlık | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:36, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
Güncelleme: 17:38, 03 Şubat 2011 Perşembe

  • Paylaş
Sağlıklı nesil, sağlıklı gelecek
Sağlıklı nesil, sağlıklı gelecek

”Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek” projesi ile çocukları ve gençleri zararlı alışkanlıklardan korumak amaçlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında ”Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek” protokolü imzalandı.

Protokol imza töreni İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Av. Muharrem Balcı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. ”Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek” projesi ile çocukları ve gençleri zararlı alışkanlıklardan korumak amaçlanıyor.

"Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek" protokolü kapsamında 2010-2011 eğitim öğretim yılı ikinci yarıyılının başlamasıyla hayata geçirilecek olan "seminer, konferans, panel, tiyatro, kulüp çalışmaları ve yarışmalarla" öğrencilerin bağımlılık ve zararlı alışkanlıklar konusunda bilinçlendirilmesi hedefleniyor.
İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız; sigara, alkol ve bağımlılık yapan maddelerin genç nesiller üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekerek, "Asıl tehlike çocuklarımızın küçük yaşta, kolay bir şekilde ulaşabildikleri sigara ile başlıyor. Zararları göz ardı ediliyor. Çocuklarımız, gençlerimiz bu tür alışkanlıkları kazanıyorlarsa hangi ortamda kazanıyorlar. Projemizin asıl amaçlarından biri de bunları tespit etmek. Bu konuda gerekli bilinçlendirme ve ailelerle işbirliği yapılmak suretiyle çocuklarımıza sahip çıkmak gibi temel bir görevimiz var. Türkiye Yeşilay Cemiyeti gibi sivil toplum kuruluşlarımızın da bu konuya sahip çıkmaları gerekiyor." dedi.

Muammer Yıldız, zararlı alışkanlıkların toplumu ve aileleri ne tür bir kötü sonuca götürdüğünün konferanslarla, animasyonlarla, videolarla anlatacaklarını belirterek  "Hedefimiz; sağlıklı bir gelecek için sağlıklı nesiller yetiştirmektir. Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile yaptığımız protokol; öğrenci, öğretmen ve velilerimizin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçlendirilmesi konusunda son derece önemlidir. Yeşilay Cemiyeti`ne ve protokolün hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum." diyerek konuşmasını tamamladı.

Türkiye`de alkol kullanım yaşının 13`e kadar düştüğünü söyleyen Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Av. Muharrem Balcı ise, "Yapılan araştırmalar ülkemizde sigara kullanma yaşının 11`e, uyuşturucu yaşının 14`e düştüğünü gösteriyor. 13 yaşında bir çocuk alkol kullanabiliyor bugün Türkiye’ de.

Öğrencileri olumsuz alışkanlıklara karşı bilinçlendirmek için protokol kapsamında seminerler, konferans, yarışma, karikatür ve öykü yarışmaları yapacağız. Okullarda rehber öğretmenlerle iletişim halinde olacağız. İnternet bağımlılığı, televizyon bağımlılığı, uyuşturucu, kumar, sigara ile mücadele konularında çalışmalarımız olacak.1 -7 Mart Yeşilay Haftası`nda ise uçurtma şenliklerimiz olacak" dedi.

Balcı; gençlerimizin ve çocuklarımızın kendilerine örnek olarak anne babalarını ve öğretmenlerini görmesi gerektiğini, oysa günümüzde model tiplerin, gençlerimiz tarafından televizyon dizilerinden seçildiğini, içerisinde iki yüz defa alkol ve sigara kullanım sahnesinin olduğu bir filmin, gençlerimizin zihinlerinde nasıl bir model oluşturabileceğini sordu. Bu tür olumsuzlukların görüldüğü televizyona bağımlı olan gençlerin geleceğini tehlikede gördükleri için Yeşilay Cemiyeti olarak gayret içinde olduklarını belirtti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
boş
cemre
çok ilginç
27/02/2012, 17:55