Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:46, 26 Nisan 2018 Perşembe
Güncelleme: 15:55, 28 Şubat 2011 Pazartesi

  • Paylaş
Çin’de ayaklanma denemesi yapılıyor
Çin’de ayaklanma denemesi yapılıyor

Çin’de halk ayaklanma denemeleri yapmaya hazırlanırken aralarında Almanların da bulunduğu yabancı gazeteciler gözaltına alındı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin rejimi, Arap ülkelerindeki ayaklanmaların kendi ülkesine de sıçramasından çok korkuyor. Alman Basın Ajansı’nın verdiği habere göre Çin’de aralarında Alman gazetecilerin de bulunduğu 15 kadar yabancı gazeteciyi gözaltına aldı. Amerika’lı bir gazetecinin Çin polisi tarafından tekme tokat dövüldüğü bildirildi. Pekin ve Şangay şehir merkezlerinde polis dışarda gezenlere kimlik kontrolü yaptı.

Çindeki insan hakları sivil kuruluşları ve kendilerine Tunus’taki gibi ‘Yasemin Gösterileri’ adı veren muhalif grup, halkı her Pazar gösteri yapmaya çağırdı. Çin’in yıllık ‘Halk Kongre’sinin yapılacağı gelecek hafta sonu Pazar günü 18 büyük şehirde meydanlarda halkın tam saat 14:00’de ‘sokak gezintisi’ yapar gibi meydanlara çıkması, sanki tesadüfen dışarıya çıkmışlar gibi hareket etmeleri istendi. ABD’den yayınlanan Çin karşıtı ‘Boxen’ internet portalı tarafından yapılan çağrı Çin tarafından sansür edildi. ‘Mısır’ ya da ‘Yasemin Devrimi’ gibi sözler arama motorlarından çıkarıldı.

Çin rejimi muhalif hareketin liderleri olarak gördüğü kişilere karşı çok sert bir tavır sergiliyor. ‘Devlet gücüne karşı’ gelmekten tutuklanan iki kişi geçen hafta sonu tutuklanarak hapse atıldı. Çin polisi ayrıca vatandaş haklarını savunan meşhur avukatlarla diğer rejim karşıtlarını da evlerinde gözaltında tutuyor.

Alman ikinci resmi televizyon kanalı ZDF muhabiri Johannes Hano ve kameramanı 6 saat polis tarafından gözaltına alındı. Çin’de bulunan yabancı gazeteciler, kameraman ve foto muhabirler polis tarafından gerçekleştirileren büyük bir operasyonla toplanarak ellerindeki malzemelerine el konuldu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş