Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:28, 23 Nisan 2018 Pazartesi
15:29, 15 Mart 2011 Salı

  • Paylaş
Varlık vergisi kaldırıldı
Varlık vergisi kaldırıldı

Ermeni terörist Talat Paşa’yı vurdu, Almanya Çekoslavakya’yı işgal etti, Osmanlı hanedanının erkeklerine yurda dönüş izni verildi...

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Tarihte bugün şu hadiseler yer alıyor

Makbul İbrahim Paşa Maktul İbrahim Paşa Oldu (1536)

Aslen Yunanistan’ın Parga bölgesindendir. Küçük yaşta korsanlar tarafından kaçırtılmış Manisa’da şehzade iken Kanuni ile karşılaşması hayatının seyrini değiştirmiştir. Kanuni Sultan Süleyman ile kurduğu yakınlı ve özel yetenekleri sayesinde sadrazamlığa kadar yükselmiştir. Tarihçiler idamında Hürrem Sultan’ın rolü olduğunu iddia ederler.  Kanuni Sultan Süleyman’ın tanıdığı iltimas ile kendisini müthiş bir gurura kaptırmış ve dokunulmaz olduğunu düşünerek bazı hatalı hareketlerde bulunmuştur. Bütün bunların sonucunda 15 Mart 1536’da boğdurularak katledilmiştir. Bu yüzden lakabı makbul (kabul gören, günümüz deyimi ile torpilli ) iken maktul (katledilen) e dönüşmüştür.

Ermeni Terörist Talat Paşa’yı Vurdu (1921)

Talat Paşa İttihat Ve Terakki Partisinin iler gelenlerindendi. Son olarak sadrazamlık görevinde bulunmuş ancak I.Dünya Savaşının kötü gidişatı üzerine yurdu terk etmişti. En önemli başarısı Ruslardan Kars, Ardahan ve Batum’un iadesini sağlamasıdır. Ermenilerin Talat Paşa düşmanlığı 1915 Ermeni Göç Yasasına dayanmaktadır.Talat Paşa Almanya’da Berlin’de bir Ermeni Komitacının 15 Mart 1921’deki saldırısı ile hayatını ile hayatını kaybetti.  Suikastten sonra yakalanan Ermeni  komitacı Soghomon Tehlirian Alman mahkemesi tarafından suçsuz bulunarak hemen tahliye edilmiştir. Talat Paşa’nın cenazesi 1943 yılında İstanbul’a getirilerek defnedilmiştir.

Almanya Çekoslavakya’yı İşgal Etti (1939)

İngiltere ve Fransa’nın pasif tutumları Almanya’yı iyice cesaretlendiriyordu. ABD’nin İngiltere’ye yakınlaşması bu devletlerin cesaretini arttırdı ve Almanya’ya karşı daha sert tavırlar takındılar. Buna rağmen Almanya 15 Mart 1939 tarihinde Çekoslavakya’yı işgal etti. Bu olayın protesto edilmesi herhangi bir sonuç getirmedi.

Varlık Vergisi Kaldırıldı (1944)

1942 Yılında yürürlüğe konulan Varlık Vergisi 15 Mart 1944 tarih ve 4530 sayılı "Varlık Vergisi Bakayasının Terkinine Dair Kanun" ile tamamen uygulamadan kaldırıldı. Böylece o güne kadar tahsil edilememiş vergilerin silinmesiyle "Varlık Vergisi" uygulaması sona ermiş oldu.

Osmanlı Hanedanının Erkeklerine Yurda Dönüş İzni (1974)

Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonunda görüşmeleri süren genel af ile ilgili kanun teklifine, 15 Mart 1974’te Osmanlı hanedanına mensup erkek üyelerinde yurda dönebileceği maddesi de eklendi. Hanedanının bayan üyelerine 1952 yılında dönüş izni verilmişti.

Çeçenler Rus Yolcu Uçağını Kaçırdı (2001)

İstanbul-Moskova seferini yaparken 15 Mart 2001 tarihinde bir Rus yolcu uçağı Çeçen eylemciler tarafından Medine’ye kaçırıldı.  Kaçırılan uçağa Suudi özel güçlerin düzenlediği operasyonda üç korsandan biri öldürüldü. Diğerleri sağ yakalandı. Ancak operasyon sırasında bir Rus hostes ve bir Türk yolcu da yaşamını yitirdi.

 

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş