Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:00, 21 Eylül 2014 Pazar
10:48, 24 Mayıs 2011 Salı

  • Paylaş
Devletten ilk kez iş kurana 100 bin lira kredi
Devletten ilk kez iş kurana 100 bin lira kredi

Yeni iş kuranlara 100 bin lira kredi verilecek; verilen miktarın yarısı da hibe olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Tayyip Erdoğan, seçime kısa bir süre kala esnafa ve yeni iş kuracaklara kredi müjdesi verdi. Başbakan'ın TESK ziyaretinde yaptığı açıklamalara göre, 100 bin liralık kredinin 50 bin lirasını devlet verecek. Pozitif ayrımcılık yapılacak olan kadınların kredi limiti, erkeklere göre 5 bin lira fazla olacak.

Başbakan Erdoğan, genel seçime 18 gün kala esnafa ve yeni iş kuracaklara kredi müjdesi verirken, bunun yarısının 'hibe' edileceğini açıkladı. Ayrıntıları bugün Sanayi Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklanacak paketten, sadece ilk kez kredi kullanacak esnaf ve sanatkar ile yeni iş kuracak kişiler yararlanacak.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nun (TESK) İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na katılan, ardından da TESK yönetimi ve illerin oda başkanlarıyla yemek yiyen Başbakan Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün KOBİ stratejisi ile 1 milyar liralık kredi paketini açıklayacağını da hatırlattı.

1 HAZİRAN'DA BAŞLAYACAK

Edinilen bilgiye göre 1 Haziran'da başvuruları başlayacak olan yeni paketten sadece ilk kez kredi kullanacak esnaf ve sanatkar ile yeni iş kuracak kişiler yararlanacak. Üst limiti 50 bin lira olan krediler, KOSGEB'in anlaşmalı olduğu bankalardan kullandırılacak. Kredinin yarısı hibe verilecek. Yarısı ise esnafın kendisi tarafından üstlenilecek.

FAİZİN YARISI KOSGEB'DEN

Faizin de yarısı yine esnaf tarafından ödenecek. Kredi yıllık yüzde 12 faizle kullandırılacaksa, faizin yarısını yani yüzde 6'lık bölümünü KOSGEB, yüzde 6'sını da esnaf ödeyecek. Bu krediden işini büyütmek isteyen, iş yerini yenilemek isteyenler yararlanacak. KOSGEB destekleri genelde yüzde 25 hibe şeklinde verilirken, bu pakette esnaf için hibe bölümü yüzde 50'ye çıkmış oldu. 

ESNAF VE YENİ İŞ KURANA MÜJDE

Paketten yararlanacak bir diğer kesim yeni iş kuracaklar. Bu kesim için kredi limiti 100 bin lira olarak belirlendi. Yine kredinin yarısını KOSGEB hibe olarak verecek. İlk kez kredi kullanacak esnaf ya da yeni iş kuracak kişi kadın ise hem öncelikli olacak hem de limiti diğerlerinden 5 bin lira daha fazla olacak. Böylece esnaf kredisinde kadınlar için limit 55 bin lira; yeni iş kurma limiti ise 105 bin lira olacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün, bugün İstanbul'da düzenleyeceği toplantı bu kredinin ayrıntılarını ortaya çıkaracak. Bakanlıktan haftasonu yapılan duyuruya göre, toplantıda KOBİ'lerin üretim, yatırım miktarı ile katma değerinin artırılması ve büyümelerinin sağlanması amacıyla hazırlanan 2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı kamuoyuyla paylaşılacak.

5 STRATEJİK ALAN

Verilen bilgiye göre,5 stratejik alanda proje ve faaliyet gerçekleştirilmesini öngören 2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı'nın stratejik alanları şöyle belirlendi: "Girişimciliğin geliştirilmesi ve desteklenmesi, KOBİ'lerin yönetim becerilerinin ve kurumsal yetkinliklerinin geliştirilmesi, KOBİ'lerin gözetilmesi, KOBİ'lerin ARGE ve yenilik kapasitesinin geliştirilmesi ile finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması."Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
iş kurmak
Sultan
şuan bu kredi devam ediyormu bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim
17/09/2014, 14:19
plastık uzerıne iş
mutlu
plastık uzerıne ış yerı acmak ıatıyorum fakat yeterı kadar param yok .Muşterım var . Sadece makınalar fasla para tutu yor .Yardımcı olur sanız sevınırım TEL.05452093389
15/09/2014, 17:11
iş kurmak
harun
ben torna atölyesi acmak istiyorum sermayem yok bunun ıcın desteklerınızi beklıyorum saygılarımla 0541 716 02 80
14/09/2014, 21:54
yardımcı olurmusunuz
yunus emre
meraba daha önce tavukculuk sektöründeydik şimdi yapmıyorum ama tekrar dönmek istiyorum sıfır dan bana bu konuda yardımcı olabilir misin bu konu hakkında biraz bilgi istiyorum devletimizin yardımcı olmasını istiyorum 05323539675
14/09/2014, 14:35
araşdırma
nadir
iyi günler ben bu kredi konularında cok geriyim bilmiyorum nasıl alınır ama kafamda cook güzel bir proje var 22 yaşındayım bu projenin gercekleşeceğine inanıyorum fakat genc olduğumdan dolayı sermaye eksik 50 bin tl bulmam lazım gercekleşdirmem icin nerden nasıl bulurum allah askına yazarmsınız kafayı yicerm yok sa tesekkür ederim şimdiden acaba devlet bana veririmi
09/09/2014, 13:20
İŞYERİ AÇMAK İSTİYORUM
AKIN
Sektöründe önde gelen firmalarında 10 ila 15 yıl satış pazarlama konusunda çalıştım (laboratuvar malzemeleri ve laboratuvar cihazları)artık kendi şirketimi kurmak istiyorum maddi olarak nasıl yardım alabilirim asadalkilic@gmail.com
09/09/2014, 12:02

En Çok Okunanlar