Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:18, 25 Nisan 2018 Çarşamba
10:48, 24 Mayıs 2011 Salı

  • Paylaş
Devletten ilk kez iş kurana 100 bin lira kredi
Devletten ilk kez iş kurana 100 bin lira kredi

Yeni iş kuranlara 100 bin lira kredi verilecek; verilen miktarın yarısı da hibe olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Tayyip Erdoğan, seçime kısa bir süre kala esnafa ve yeni iş kuracaklara kredi müjdesi verdi. Başbakan'ın TESK ziyaretinde yaptığı açıklamalara göre, 100 bin liralık kredinin 50 bin lirasını devlet verecek. Pozitif ayrımcılık yapılacak olan kadınların kredi limiti, erkeklere göre 5 bin lira fazla olacak.

Başbakan Erdoğan, genel seçime 18 gün kala esnafa ve yeni iş kuracaklara kredi müjdesi verirken, bunun yarısının 'hibe' edileceğini açıkladı. Ayrıntıları bugün Sanayi Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklanacak paketten, sadece ilk kez kredi kullanacak esnaf ve sanatkar ile yeni iş kuracak kişiler yararlanacak.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nun (TESK) İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na katılan, ardından da TESK yönetimi ve illerin oda başkanlarıyla yemek yiyen Başbakan Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün KOBİ stratejisi ile 1 milyar liralık kredi paketini açıklayacağını da hatırlattı.

1 HAZİRAN'DA BAŞLAYACAK

Edinilen bilgiye göre 1 Haziran'da başvuruları başlayacak olan yeni paketten sadece ilk kez kredi kullanacak esnaf ve sanatkar ile yeni iş kuracak kişiler yararlanacak. Üst limiti 50 bin lira olan krediler, KOSGEB'in anlaşmalı olduğu bankalardan kullandırılacak. Kredinin yarısı hibe verilecek. Yarısı ise esnafın kendisi tarafından üstlenilecek.

FAİZİN YARISI KOSGEB'DEN

Faizin de yarısı yine esnaf tarafından ödenecek. Kredi yıllık yüzde 12 faizle kullandırılacaksa, faizin yarısını yani yüzde 6'lık bölümünü KOSGEB, yüzde 6'sını da esnaf ödeyecek. Bu krediden işini büyütmek isteyen, iş yerini yenilemek isteyenler yararlanacak. KOSGEB destekleri genelde yüzde 25 hibe şeklinde verilirken, bu pakette esnaf için hibe bölümü yüzde 50'ye çıkmış oldu. 

ESNAF VE YENİ İŞ KURANA MÜJDE

Paketten yararlanacak bir diğer kesim yeni iş kuracaklar. Bu kesim için kredi limiti 100 bin lira olarak belirlendi. Yine kredinin yarısını KOSGEB hibe olarak verecek. İlk kez kredi kullanacak esnaf ya da yeni iş kuracak kişi kadın ise hem öncelikli olacak hem de limiti diğerlerinden 5 bin lira daha fazla olacak. Böylece esnaf kredisinde kadınlar için limit 55 bin lira; yeni iş kurma limiti ise 105 bin lira olacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün, bugün İstanbul'da düzenleyeceği toplantı bu kredinin ayrıntılarını ortaya çıkaracak. Bakanlıktan haftasonu yapılan duyuruya göre, toplantıda KOBİ'lerin üretim, yatırım miktarı ile katma değerinin artırılması ve büyümelerinin sağlanması amacıyla hazırlanan 2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı kamuoyuyla paylaşılacak.

5 STRATEJİK ALAN

Verilen bilgiye göre,5 stratejik alanda proje ve faaliyet gerçekleştirilmesini öngören 2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı'nın stratejik alanları şöyle belirlendi: "Girişimciliğin geliştirilmesi ve desteklenmesi, KOBİ'lerin yönetim becerilerinin ve kurumsal yetkinliklerinin geliştirilmesi, KOBİ'lerin gözetilmesi, KOBİ'lerin ARGE ve yenilik kapasitesinin geliştirilmesi ile finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması."Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
yumurta tavugu kümesi kurmak istiyorum maddi durumum yok
yılmaz kapucu
yumurtaa tavuk kümesi kurmak istiyorum
24/11/2016, 17:15
Devletim bana yardım eli uzat
Harun
Küçük yaşımdan beri esnaflık yapıyorum pazarlarda cafelerde fast foodlarda çalıştım, esnaflık için kendime güvenim sonsuz küçük bir unlu mamüller simit cafe tarzı bir yer açmak büyük hayalim devletimizin benim elimden tutmasını istiyorum lütfen bana kulak verir misiniz geri ödemeli kredi istiyorum telefon numaram 05419146281 bana ulaşamadığınız takdirde kardeşimin numarası şahin 0551 975 42 58
16/08/2016, 20:01
işsizim kendiişimii kurmak isitiyorum
emrah keskin
slm ben adanadan emrah keskin kendiişimii kurmak isitiyorum devletimiizzden banan yardımcıolmasını isitiyorum 0536 225 32 43 bekliyorumilgilernizsenizzzsevniririmm
07/03/2016, 14:21
destekleme
esabil baykuş
merhaba bu danışmanlık kuruluşları nekadar güvenilir arazim var fakat sermayem yok hayvancılık yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz tekirdağ çorludan bir danışmanlık kuruluşuyla irtibattayım bana hiç harcama yapmadan kredi ihtiyacımın karşılanacağını kredi başvurumun öne alınacağını 1o 000 ile 5oo 000 arasında kredi kullanabileceğimi söylüyorlar sizce nekadar güvenebilirim
19/01/2016, 17:28
OTO LASTİK
FATİH
OTO lastık ve satıs işi için koskepten ve kobı den devletin verdiği 100 bin tl den yararlanmaiyorumk ist ilgili kisiler kurumlasdan arkadaslaedan bilgi bekliyorum slamlar 0536 601 35 67 fatih
14/01/2016, 01:52
oto lastık
fatih
oto lastik tamirati ve satis için iş yeri açmak istiyorum koskepten yarar lana bilirmiyim arkadaşlar ilgili kişilerden bilgi istiyorum sevgiler
14/01/2016, 01:43