Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:20, 24 Haziran 2018 Pazar
08:32, 28 Mayıs 2011 Cumartesi

  • Paylaş
Bilinen uzayın üç boyutlu haritası çıkarıldı
Bilinen uzayın üç boyutlu haritası çıkarıldı

10 yıl süren çalışma sonucu 380 milyon ışıkyılı çevresindeki tüm uzay kataloglandı, uzayın en kapsamlı haritası elde edildi

Astronomlar, 10 yılı aşkın yoğun bir çalışmanın ardından 380 milyon ışık yılı kapsamındaki bilinen uzayın 3 boyutlu haritasını tamamlamayı başardı.

İngiltere'deki Portsmouth Üniversitesi'nden Karen Masters, 218. Amerikan Astronomi Cemiyeti konferansında yaptığı açıklamada, '2MASS Redshift Survey' (2MRS) adlı proje ile 43 binden fazla galaksiyi katalogladıklarını belirtti. Uzayın, şu ana kadar yapılan en geniş ve kapsamlı haritasını elde ettiklerini kaydeden Masters, "Proje harika bir şekilde tamamlandı ve bilinen evrene yeni bir bakış açısı yakaladık. Ayrıca bu araştırmalara öncülük eden, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden 2010'da ölen John Huchra'nın mirasını da onurlandırmış olduk" dedi. Masters, dünya merkezli haritanın ortasında Samanyolu galaksisinin uzandığını kaydetti.3 boyutlu harita için, gözlemleri bütün gökyüzünü kapsayacak şekilde Kuzey ve Güney Yarım Küre'ye yerleştirilen Arizona ile Şili'deki teleskopların, 1997 - 2001 yılları arasında çektikleri kızılötesi fotoğraflar kullanıldı. Elde edilen görüntülerin haritalandırılması 2010'a kadar sürdü.

Bilim adamları, 2MRS projesi'nin, Samanyolu galaksisinin ötesindeki pek bilinmeyen uzayı anlamada ve evrenin hayatımıza olan etkisini araştırmada önemli bir adım olduğunu belirtiyor. 3 boyutlu harita, ABD'nin Boston kentindeki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi ile Portsmouth Üniversitesi'nin ortaklığında hazırlandı. Araştırma ile 43 bin galaksi bünyesindeki 300 milyondan fazla nokta kaynak ve bir milyon geniş kaynak kataloglandı.

Kaynak: AjanslarYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
Gökler !
Kerim İlter
Tebrikler. Dahiyane yorumlar yapmışsınız. Sizin bu konuda, söyleyebileceğiniz kendinize ait bir sözünüz var mı? Yoksa, hala orada mısınız? Bir de onay mekanizması mı var.
28/02/2012, 00:04
Kimsenin bu gizemi çözmeye gücü yetmez ama araştırmalar sürer
Yalçın Tan
İdrak-i ma’âli bu küçük akla gerekmez; Zira bu terazu o kadar sıkleti çekmez. (*) Ziya Paşa Yücelikleri kavramaya bu küçük us yetmez. Çünkü bu terazi o kadar ağırlığı çekmez
17/09/2011, 21:33
gökler
muhabbet kara
biz yere en yakın göğü yıldızlardan ibaret bir süsle donattık buyuruyor mealen ve başka bir ayet mealindede biz bütün bunları allaha yönelen her kulun ibret alması için yaptık şeklinde . ne mutlu o yüceler yücesi olan yaratıcıyı çok iyi tanıyıpda sevenlere ona gitmek istiyenlere
28/05/2011, 19:02