ABD ve Çin arasında Afrika gerilimi | Amerika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:11, 18 Haziran 2018 Pazartesi
13:10, 11 Haziran 2011 Cumartesi

  • Paylaş
ABD ve Çin arasında Afrika gerilimi
ABD ve Çin arasında Afrika gerilimi

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ekonomilerini Çin ile işbirliğinde büyütmek isteyen Afrika ülkelerini uyardı.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin'in her zaman Afrika'nın çıkarlarına göre hareket etmeyeceğini söyleyen ABD Dişişleri Bakanı, ülkesini Çin'e alternatif gösterdi.

Hillary Clinton'un Zambiya'dan başlayan Tanzanya ve Etiyopya'yı da kapsayan 5 günlük ziyaretinde, Başkan Barack Obama yönetiminin Afrika ülkeleri için hazırladığı ekonomik büyüme, HIV/AİDS'ten gıda güvenliğine kadar bir çok alanda planladığı destek paketlerini açıklaması bekleniyor.

Clinton'un Zambiya'da ayağının tozuyla, sadece 2009'da bölgeye 10 milyar dolar yatırım yapan Çin'i, Afrika'nın petrolünü ve madenleri Pekin'in gelişmesi için Asya'ya taşımakla suçlaması dikkatlerden kaçmadı. Öte yandan Zambiya Cumhurbaşkanı Rupiah Banda ise, Çin ile ilişkilerinin 1960'lar öncesine dayandığını, sağlıklı ve uzun vadeli olduğunu aktardı.

Hillary Clinton, Çin'in Afrika politikalarının uluslararası normlara uygun olarak şeffaf olmadığını belirtirken, bölgede büyük yatırımlar yapan Pekin'in Afrikalı yeteneklerin önünü açmadığını da belirtti.

Afrikalı ekonomistler de, Çin'i bölgenin petrol ve madenlerine göz dikmekle eleştiren Clinton'a, Amerika'nın da Afrika'da sadece Nijerya ve Angola gibi petrol üreten ülkelerle gözle görülür ticareti olduğunu hatırlattılar.

Obama'nın ajandasındaki ilk gündemlerden birinin Afrika ülkeleriyle ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi olduğu bildiriliyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş