Dünya basınında Türkiye seçimleri | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:53, 19 Haziran 2018 Salı
Güncelleme: 11:33, 13 Haziran 2011 Pazartesi

  • Paylaş
Dünya basınında Türkiye seçimleri
Dünya basınında Türkiye seçimleri

AK Parti\'nin zaferiyle sonuçlanan seçimler dünya basınında geniş yer buldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de parlamento seçimleri AK Parti'nin zaferiyle sonuçlanırken; dünya basını da konuyu manşetlerine taşıdı.

LIBERATION: ERDOĞAN, YENİ TÜRK SULTANI

Türkiye'deki milletvekili genel seçiminde AK Parti'nin gösterdiği başarı Fransız basınında geniş yer aldı.

Fransa'daki siyasi gazetelerin önemli bir kısmı Türkiye'deki seçimleri birinci sayfadan okuyucularına duyurdu.

Liberation gazetesi, ''Erdoğan, Yeni Sultan'' başlığıyla verdiği haberde, AK Parti'nin üçüncü kez iktidar olma başarısı gösterdiğini yazdı. Gazete, AK Parti'nin tek başına anayasayı değiştirme gücüne sahip olamamasından dolayı ''zafer değil, başarı'' değerlendirmesinde bulundu.

Yine gazetenin baş makalesinde Türkiye'deki genel seçimlere yer ayrılırken, Türkiye'nin Batı ile Müslüman Arap ülkeleri arasında köprü rolü oynayacağı ifade edildi ve bu yüzden Türkiye'nin AB üyeliğinin teşvik edilmesi gerektiği yorumu yapıldı.

Gazetede, AK Parti'ye demokrasi alanında yöneltilen bazı eleştirilere rağmen partinin ekonomi ve dış politika alanlarında önemli başarılar elde ettiği ifade edildi.

Le Figaro gazetesi de ''Türkiye'de Modernleşmenin Zaferi Erdoğan'' başlığıyla birinci sayfada manşetten okuyucularına verdiği haberde, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üçüncü kez seçimi kazanma başarısı gösterdiğini yazdı.

Gazete, buna rağmen Erdoğan'ın anayasayı değiştirme konusunda muhalefetle uzlaşmak zorunda kalacağı yorumunu yaptı. Yine gazetede, Erdoğan ''Büyük Vezir'' başlığıyla yer alan ayrı bir haberde, 9 yıllık iktidarın ardından Erdoğan'ın Türkiye'nin ekonomisini dünyanın 17. büyük ekonomisi haline getirdiği belirtildi.

Bununla birlikte haberde, sürdürülen reformların biraz yavaşladığı ve Erdoğan'ın kendisine yönelik eleştirilere karşı sert tavrının endişe yarattığı yorumu yapıldı.

KAZAKİSTAN BAŞBAKANI MASİMOV, BAŞBAKAN ERDOĞAN'I KUTLADI

Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, seçim zaferinden dolayı AK Parti'yi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kutladı.

Masimov, twitter'daki sayfasında yaptığı açıklamada, ''Parlamento seçimlerinde elde edilen başarıdan dolayı Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Adalet ve Kalkınma Partisi'ni kutluyorum'' ifadesini kullandı.

Kazak basını da seçim sonuçlarına geniş yer verdi. Resmi haber ajansı Kazinform, AK Parti'nin oyların neredeyse yarısını aldığını, ancak bunun anayasayı tek başına değiştirmesi için yeterli olmadığını yazdı.

Haberde, Türkiye'nin gelecek dönemde sık sık referandumlarla karşı karşıya gelebileceği ifade edildi.

TÜRKİYE'DEKİ SEÇİMLER KOSOVA MEDYASINDA

Türkiye'deki milletvekili genel seçimleri, Kosova medyasında geniş yer buldu.

Gazeteler, televizyon ve radyo kanalları haberlerinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) seçimleri ezici bir farkla kazandığı yorumunda birleşti.

Başbakan Haşim Taçi'nin yönetimindeki hükümete yakınlığı ile bilinen "Epoka e Re" gazetesi, Türkiye'deki genel seçimlerle ilgili haberi manşetten, "Erdoğan, Türkiye'de seçimleri kazandı" başlığı ile verdi.

Haberde AKP'nin yüzde 50 oranında oy almasına rağmen referandum talebi için gerekli 330 sandalyeyi kazanamadığı hatırlatarak, "Başbakan Erdoğan muhalefet ile uzlaşma aramak zorunda kalacak" yorumu yapıldı.

Bu arada, Kosova'da yaşayan Türkler, Türkiye'deki genel seçim sonuçlarını uydu antenlerle Türk televizyonlarından takip etti.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki kahvehanelerin de seçim gecesi son derece kalabalık olması dikkat çekti.

ATİNA HABER AJANSI: ''ERDOĞAN'IN BÜYÜK GALİBİYETİ''

Türkiye'de dün yapılan ve AK Parti'nin galip olarak çıktığı seçimler, Yunan haber ajansında ''Erdoğan'ın (Başbakan Recep Tayyip) büyük zaferi'' şeklinde yer aldı.

Atina Haber Ajansı (ANA), geçen seçimlere oranla oyunu artıran AK Parti'nin yaklaşık yüzde 50 ile yeniden seçimlerin galibi olduğunu, ancak yalnızca kendi oylarıyla anayasayı değiştirebilmesini sağlayacak milletvekili sayısına ulaşamadığını aktardı.

AK Parti'yi CHP VE MHP'nin izlemesine, Barış ve Demokrasi (BDP) Partisi'nce desteklenen bağımsız adayların seçilmesine yer verilen haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 3. kez tek başına iktidar olduğu AK Parti'nin oylarını arttırdığı kaydedildi.

ANA'nın haberinde, Başbakan Erdoğan'ın tek sorununun 330 milletvekili sayısına ulaşılamaması olduğu, ancak diğer yandan yaklaşık yüzde 50 oranındaki oy çoğunluğunun partiye önceden görülmemiş bir hava verdiği değerlendirmesi dile getirildi.

CHP'nin yüzde 30 oranında oy beklediği kaydedilen haberde, gerek iktidar partisi gerekse CHP'nin kuvvetlerinin artmış olmasının, büyük ölçüde küçük partilerin yüzdelerinde büyük düşüş yaşanmasından kaynaklandığı yorumu yapıldı.

Yunanistan'da dini bayram nedeniyle bugün gazeteler çıkmadı.

AK PARTİ'NİN SEÇİM ZAFERİ İSPANYOL BASININDA

İspanyol basını, Türkiye'de yapılan ve AK Parti'nin zaferiyle sonuçlanan genel seçimleri birinci sayfadan verdi.

Sol görüşlü ve yüksek tirajlı El Pais gazetesi, "Ilımlı İslamcı Erdoğan, Türkiye'de Yeniden Zafer Kazanıyor" başlığını atarken, "Erdoğan, İslam'ın ve demokrasinin birlikte olabileceğini gösterdi ve Türkiye'yi genç Araplar için bir referans yaptı" yorumunda bulundu.

Seçimlere iki sayfa yer ayıran El Pais, baş köşe yazısında da "Recep Tayyip Erdoğan, şüphe götürmez bir seçim başarısı elde etti, ama tek başına anayasayı değiştirmek için yeterli çoğunluğu sağlamayı başaramadı. Sandıklar, ekonomisini üç kat artıran Türkiye'nin bu ılımlı İslamcısına yeniden güven verdi. Erdoğan'ın ilk icraatlarından biri, AB'ye katılım müzakereleri çerçevesinde yeni reformları gerçekleştirmedeki niyetini göstermek olacaktır" ifadesini kullandı.

El Pais ayrıca, "Kürt açılımında verilen sözlerin yerine getirilememesinden dolayı, Kürtlerin Erdoğan'a sırt çevirdiklerini" yazdı.

Merkez sağ görüşlü El Mundo gazetesi de "Erdoğan seçimleri kazansa da anayasayı değiştirmek için mutlak çoğunluğa ulaşmadı" ifadesini başlığına çıkardı.

İç sayfasındaki haberde, "Sultan ezip geçti, ama tek başına hükümdarlık edemeyecek" başlığını atan gazete, Başbakan Erdoğan'ın yeni anayasa için "uzlaşma aramak zorunda olacağını" kaydetti.

"Halkıyla iletişim kurmasını bilen imparator" başlığıyla yapılan yorumda da "Erdoğan iktidardaki 8 yılı boyunca, gizli ajandası olduğuna ilişkin korkuları ortadan kaldırmasını bildi. Ama son aylardaki imajı biraz karardı. Kendisini eleştiren karikatürist, politikacı ve köşe yazarlarını dava etmekten çekinmedi" denildi.

Sağ görüşlü gazetelerden ABC de "AK Parti tek başına yeni anayasayı şart koyamayacak. Temel yasaların değişikliğinde uzlaşma aramak zorunda kalacak. İslamcılar Türkiye'de rahat bir şekilde ülkeyi yönetecek olsa da laik parti milletvekili sayısını artırdı. Seçimlerde en büyük sürprizi bağımsız Kürt adaylar yaptı" yorumunda bulundu.

Sağ görüşlü La Razon, "Türkiye, Erdoğan'a üçüncü iktidarı sunuyor, ama yeterli çoğunlukta değil", Katalonya bölgesinin önemli gazetesi La Vanguardia da "Erdoğan mutlak çoğunluğu tekrar onaylatıyor, ama anayasa değişikliği için tam gücü yok" ifadelerini başlıklarına çıkardı.

TÜRKİYE'DEKİ SEÇİM SONUÇLARI LÜBNAN BASININDA
,
Türkiye'deki milletvekili genel seçimlerinde AK Parti'nin elde ettiği başarı, Lübnan basınında geniş yer buldu.

As Safir gazetesinin birinci sayfadaki haberinde, "Bu Beyrut ve Şam'ın da zaferidir" başlığı kullanıldı. Haberde, AK Parti'nin seçmenin yüzde 50'sinin desteğini alarak büyük başarı kazandığı, ancak milletvekili sayısının anayasayı değiştirecek ya da referanduma götürecek çoğunlukta olmadığı belirtildi. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasına yer verildi.

El Diyar gazetesi de "Erdoğan 3" başlığını kullandığı haberinde, AK Parti'nin seçimden önemli bir zaferle çıktığı ve Adnan Menderes'in rekorunu kırarak, hem kendisi hem de Türkiye için yeni bir dönemin kapılarını araladığı ifade edildi.

El Müstakbel gazetesinin yine birinci sayfadan geniş olarak yer verdiği seçim haberleri, "Erdoğan seçmenden aldığı 21 milyon oyla zaferini kutluyor" başlığını taşıdı. Haberde Başbakan Erdoğan'ın seçim sonrası konuşmasında bölge ülkelerine yer vermesi ön plana çıkarıldı.

Daily Star gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın parlamento seçimlerinden üçüncü kez büyük bir başarıyla çıktığı ve bölgede siyasi ve ekonomik güç olarak etkisini artırarak sürdüreceği görüşlerine yer verdi.

AK Parti'nin seçimin ardından anayasayı değiştirmek için muhalefet partileriyle görüşmesi gerektiği vurgulanan haberde, Başbakan Erdoğan'ın seçim sonuçları belli olduktan sonra yaptığı konuşmayı yüzlerce taraftarının coşku içinde izlediği belirtildi.

AHMEDİNEJAD'DAN ERDOĞAN'A KUTLAMA MESAJI

İran İslam Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçisi Behmen Hüseyinpor, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a kutlama mesajı gönderdiğine işaret ederek, İran Cumhurbaşkanının AK Partinin zaferini Türk milleti ve devletine tebrik ettiğini belirtti.

Hüseyinpor "Ahmedinejad'ın Erdoğan'a gönderdiği mesajın konusunu, AK Partinin üçüncü kez seçimleri kazanması ve seçimlerden sonra galip gelen AK Partinin yeni kabineyi kurması oluşturuyor" dedi.

AB LİDERLERİ BAŞBAKAN ERDOĞAN'I KUTLADI

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, seçim zaferi nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kutladı.

Barroso ve Van Rompuy, ortak mesajlarında "Seçim sonuçları Türkiye'deki demokratik kurumların daha fazla güçlendirilmesinin ve ülkenin modernleşmesinin devamının yolunu açıyor. Gelecek dönemin mümkün olan en geniş danışmayla, diyalog ve uzlaşma ruhu içinde yeni anayasa çalışması ve Türkiye ile AB üyeleri arasında güven artırımı dahil daha fazla reform için yeni fırsatlar sunduğuna eminiz. Bu alanlardaki ilerlemeler Türkiye'nin AB katılım müzakerelerine yeni bir ivme kazandırmalıdır" ifadesini kullandılar.

AB kurumlarının liderleri, "Vatandaşlarımız ve bölge lehine olan diyalog ve işbirliğimizi güçlendirmeye kararlıyız" diyerek Başbakan Erdoğan'ı ilk fırsatta Brüksel'e davet ettiler.

SEÇİMLER MACAR MEDYASINDA

Macaristan'da medya, dün yapılan genel seçimin sonuçlarına geniş yer verdi. 

Haberlerde, Türk halkının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a duyduğu güveni dün sandık başında ortaya koyduğu belirtilerek, AK Parti'nin 2002, 2007 seçimlerinden sonra dün de açık ara galip gelerek oylarını iki puan arttırdığı, ancak parlamentoda anayasayı değiştirmek için yeterli milletvekili sayısına ulaşamadığı ifade edildi. 

Meclise 36 bağımsız adayın girmesinin büyük başarı olduğu yorumu yapılan haberlerde, CHP'nin de oyunu yüzde 5 artırdığına, ancak bu sonucun zafer için çok uzak olduğuna işaret edildi. 

Haberlerde, MHP'nin de seçimden önce patlak veren kaset skandalına rağmen barajı aşarak meclise girdiği kaydedildi. 

RUS BASINI SEÇİM AK PARTİ'NİN

Rusya'da üç günlük tatil olması nedeniyle gazeteler çıkmıyor. Ancak internet haber portalları Türkiye'de önceki gün düzenlenen parlamento seçimlerine geniş yer verdi. Rus basını seçim haberlerinde "Türk halkı yine AK Parti'yi tercih etti" başlığıyla okuyucularını bilgilendirdi.

Rus basını genel olarak Türkiye'de seçimlerin sakin geçtiğini, usulsüzlüklerin yaşanmadığını vurguladı.İlgili Konular seçim 2011
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş