Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:33, 23 Nisan 2018 Pazartesi
Güncelleme: 07:03, 20 Haziran 2011 Pazartesi

  • Paylaş
Sultan I.Murat şehit düştü
Sultan I.Murat şehit düştü

Tarihte bugün gerçekleşen olaylar arasında,I.Kosova zaferinin kazanılması,I.Muratın şehit düşmesi,İstanbulun kuşatılması var...

Tarih Servisi /Dünya Bülteni

Süleyman Şah Kurzahil’de Şeref’üd Devle’yi Yendi (1085)

Süleyman Şah’ın Antakya’yı alıp Suriye bölgesine inmesi bölge hakimlerini kızdırdı. Daha önce Antakya hakiminden cizye alan Selçuklu emirlerinden Şeref’üd Devle aynı cizyeyi İslami geleneğin dışına çıkarak Süleyman Şah’tan istedi. Bu durum savaşı kaçınılmaz hale getirdi. İki taraf Halep yakınlarında Kurzahil’de 20 Haziran 1085 tarihinde karşılaştı. Savaşı Emir Çubuk’un yardımıyla Süleyman Şah kazandı.

I.Kosova Zaferi Kazanıldı Sultan I.Murat Şehit Düştü (1389)

Osmanlı Devleti’ni Balkanlardan uzaklaştırmak isteyen bölge devletleri Sırp Kralı Lazar komutasında büyük bir Haçlı ordusu oluşturdular. Sultan I.Murat iki oğlu ile birlikte 20 Haziran 1389 tarihinde Kosova’da Haçlı ordusunu karşıladı. Sekiz saat süren savaş sonunda Haçlı ordusu kumandan Lazar’da dahil imha edildi. Savaş meydanını gezen I.Murat yaralı bir Sırplı tarafından şehit edildi. Yıldırım Bayezit hükümdar oldu. Hiçbir şeyden habersiz düşman kovalayan kardeşi Şehzade Yakup dönüşünde veraset yasası gereği boğuldu. Ayrıca Türk bayrağının şehit kanları üzerinde bu savaşta ortaya çıktığı iddia edilir.

Sultan II.Murat İstanbul’u Kuşattı (1422)

Mustafa Çelebi isyanını sona erdiren Sultan II.Murat 20 Haziran 1422 tarihinde İstanbul’u kuşattı. Bu kuşatmaya Bizanslıların Mustafa Çelebi isyanına verdikleri destekti. Kuşatma hem karadan hem denizden yapılmıştı. Bizanslılar bu sefer 13 yaşındaki II.Murat’ın kardeşi Şehzade Mustafa’yı kışkırttılar. Şehzade Mustafa isyanı üzerine kuşatma kaldırıldı.

Cem Sultan Ağabeyi II.Bayezit’e Yenildi (1481)

Fatih Sultan Mehmet’in ölümünün arkasından Şehzade Bayezit hükümdar olmuştu. Fakat onun hükümdarlığını Cem Sultan tanımadı. İki taraf arasında Bursa Yenişehir’de 20 Haziran 1481 tarihinde yapılan savaşı Cem Sultan kaybetti. Mücadelelerden sonuç alamayan Cem Sultam Mısır’a gitti. Tekrar Anadolu’ya döndü ancak yine başarısız olunca yurtdışına çıkmak isterken Rodos’ta başlayıp İtalya’da sonlanan esir bir hayatın içerisine düştü.

Kremlin İle Beyaz Saray Arasına Kırmızı Telefon Hattı Çekildi (1963)

ABD ile SSCB Küba Krizi nedeniyle nükleer savaşın eşiğinden dönmüşlerdi. Bu kriz çözümlendikten sonra iki devlet arasında böyle kriz zamanlarında yanlış anlamaların önüne geçmek için 20 Haziran 1963 tarihinde Beyaz Saray ile Kremlin arasında bir Kırmızı Telefon hattı kuruldu.

PKK Pınarcık Köyü’nde Katliam Yaptı (1987)

PKK 20 Haziran 1987 tarihinde Mardin’in Ömerli İlçesi Pınarcık Köyü’nde çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 30 vatandaşı katletti. Onaltı haneli 60 nüfuslu köyün yarısını yok ettiler. Masum insanları katlettiler, evleri ateşe verdiler. Büyük ve küçükbaş bir çok hayvanı da telef ettiler.

General Pervez Müşerref Pakistan Devlet Başkanı Oldu (2001)

General Pervez Müşerref 1999 yılında Pakistan’da darbe ile yönetimi ele geçirmişti. Bu olayın arkasından 20 Haziran 2001 tarihinde Pakistan Cumhurbaşkanlığını üstlendi.

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş