Cisr eş- Şuğur çok da uzak değilmiş! | Zaman-Mekân | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:33, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
Güncelleme: 11:17, 23 Haziran 2011 Perşembe

  • Paylaş
Cisr eş- Şuğur çok da uzak değilmiş!
Cisr eş- Şuğur çok da uzak değilmiş!

Suriye\'deki eylemlerde adı sıkça gündeme gelen Cisr Eş Şuğur\'un aslında çok da yabancı olmadığı ortaya çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Mart ayında başlayan sokak eylemleri giderek büyük bir ayaklanma haline geldi. İlk kıvılcımın Dera'a kentinde atıldığı sokak eylemlerinde son dönemlerinde ismi en çok duyulan kent ise Cisr eş Şuğur...

Bu şehir aslında Türkiye'ye hiç de yabancı değil. Nüfusumuzun büyük kısmının ilk kez ismini bu eylemlerle duyduğu Cisr Eş-şuğur, bir zamanlar Osmanlı'nın bir şehriydi. Ve aynen Diyarbakır'dan, Hakkari'den, Rize'den ya da İzmir'den hiçbir farkı yoktu. Burada yaşayan insanlar da Osmanlı ordusu saflarında cephelerde çarpıştılar, şehit düştüler. Bunun en somut kanıtı ise Çanakkale'deki şehitlikte duruyor.

ÇANAKKALE'DE BİR CİSR-İ ŞUĞURLU

Necmettin Aydın ve Atilla Dede'nin fotoğrafladığı mezarda, Çanakkale'nin Conkbayır bölgesinde 57. Alay Şehitliği'nde yatan Osmanlı askerlerinden bir de Cisr Eş-şuğur'dan gelerek burada düşmana karşı savaşan Er Mehmet oğlu Derviş. Derviş'in mezar taşında "Mehmet Oğlu Derviş, Er, 57. Alay 2. TBR. Cisr-i Şuğur, 1881-1915" yazıyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
CİSR-İ ŞUĞUR
mehmetkadir
evet 23 haziran da bu mezartaşını gördüm...kahroldum...sahipsizliğimize...dağılan ve kanayan coğrafyamıza...
25/06/2011, 22:46