Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:22, 24 Haziran 2018 Pazar
17:01, 05 Temmuz 2011 Salı

  • Paylaş
Marmaris\'te köpek balığı \'istilası\'
Marmaris\'te köpek balığı \'istilası\'

50 metreye kadar derinlikte yaşayan, saldırgan olmayan kum köpek balıklarının sayıları 20\'yi geçti. Kum köpek balıkları korunması gereken türler arasında yer alıyor.

Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇKK) tarafından dalışın yasaklandığı Muğla'nın Marmaris İlçesi Çamlıköy  Boncuk Koyu'nun küçük bir bölümünde yaşayıp üreyen kum köpek balıklarının sayısında önemli bir artış oldu.

Akdeniz'de yaşayan kum köpek balıklarının her yıl mayıs ve haziran aylarında üreme için Boncuk Koyu'na geldiklerini belirten Başkent Dalış ve İlkyardım Merkezi (BADİM) sahibi ve aynı zamanda 30 yıllık dalış eğitmeni Erhan Öztürk, "Boncuk Koyu kum köpekbalıklarının üremesi bölgesi olması Marmaris açısından çok önemli. Zaten bu nedenle de Boncuk Koyu koruma altına alındı. Gezgin sınıfına giren kum köpek balıklarının sayısı geçen yıl 16'ydı. Bu yıl tam rakam belirleyememekle birlikte 20'in üzerine çıktığını sanıyoruz. Bu da sevindirici" dedi. 

Erhan Öztürk, ağırlıkları 250 kiloya boyları da 2.5 metreye kadar ulaşan, bir batında 12-15 yavru doğurabilen kum köpekbalıklarının Dünya Koruma Birliği'nin (IUCN) de korunması gereken balıkların bulunduğu kırmızı listesinde yer aldığını da söyledi. 

Kaynak: AjanslarYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş