Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:39, 26 Nisan 2018 Perşembe
17:14, 05 Temmuz 2011 Salı

  • Paylaş
ODTÜ\'de başörtüsü yasağı
ODTÜ\'de başörtüsü yasağı

ODTÜ 2010- 2011 mezuniyet törenine başörtülü öğrenciler alınmadı.

ODTÜ'de 2010- 2011 mezuniyet töreninde başörtü skandalı yaşandı.

Diplomalarını aileleri ile birlikte almaya gelen başörtülü öğrenciler tören alanına alınmayınca kısa süreli arbede yaşandı. Öğrencileri örtülü oldukları için alana almayan güvenlik görevlileri ile insan hakları aktivistleri arasında gerilim yaşandı.

DİRENİŞ GERİ ADIM ATTIRDI

İnsan hakları aktivistleri ve hukukçuların başörtülü öğrencileri içeriye almayan güvenlik görevlileri hakkında tutanak tutma talebi geri çevrilirken, diplomalarını, örtülü oldukları için alamayan öğrencilerden fenalık geçirenler oldu. Arkadaşlarının teselli edemediği öğrenciler gözyaşlarını tutamazken, Ankara Mazlumder'den gelen insan hakları savunucuları yetkililer ile görüşmeye başladılar. Görüşmeler sürerken örtülü olmayan öğrenciler de tören alanından ayrılarak arkadaşlarının yanına gelerek direniş göstermeye başladılar. Direniş büyümeye başlayınca üniversite yönetimi de geri adım atmak zorunda kaldı.

YÖK SORUŞTURMA BAŞLATACAK MI?

28 Şubat'ta yaşanan görüntüler direniş sonucunda sona ererken, ODTÜ'lü yetkililerin işgüzarlığına YÖK'ün soruşturma başlatıp başlatmayacağı merak konusu oldu.

 

Kaynak: Haber DuruşYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
Artık anayasal hakkımız olsun
Abdullah
Anayasa\'nın bir an önce değişerek kızlarımıza bu insan hakkı verilmelidir.AKP hükümeti bu anlamda şu ana kadar bir şey yapamamıştır. Biz AKP li seçmenler kendilerine Anayasa\'nın değişmesi için oy verdik. Bu sefer mazeret istemiyoruz. Nasıl bir uzlaşma olacaksa göreceğiz. yine stotükonun ve CHP nin dediğimi %60 oy veren insanların dediğimi olacak...Bu ülke de demokrasi var mı? Göreceğiz ....
12/07/2011, 08:42