Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:40, 22 Mayıs 2018 Salı
Güncelleme: 13:00, 18 Temmuz 2011 Pazartesi

  • Paylaş
Berlin seçimlerinde 4 Türk aday
Berlin seçimlerinde 4 Türk aday

Berlin Eyalet seçimi için dört büyük parti Türk asıllı adaylarını açıkladı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın başkenti, Eyalet şehir Berlin’de 18 Eylül’de eyalet parlamentosu seçimi yapılacak. Ülkenin en büyük yabancı asıllı kitlesi Alman vatandaşı Türkler artık hem genel seçimlerde hem eyalet ve mahalli seçimlerde partiler için vazgeçilmez bir oy potansiyeli oluşturuyor.

Başkent Berlin’deki seçimde de Almanya’nın en büyük dört partisi Berlin Eyalet parlamentosuna göndermek istedikleri doğrudan Türk adaylarını açıkladı.

Konzervatif görüşleriyle bilinen Hristiyan Demokrat Parti CDU’dan, 20 seneden beri partiye üye olan ve kendisi için eski başbakan Helmut Kohl’u örnek aldığını söyleyen Ertan Taşkıran aday gösterildi. Taşkıran 41 yaşında, evli ve iki çocuk babası. Taşkıran inançlı biri olduğunu, Cuma namazlarını devamlı kıldığını ve aile, adalet, özgürlük gibi insanın yapısını etkileyen ve Hristiyanlıkta mevcut olan değerleri İslam’da da gördüğünü söylüyor. Taşkıran, özellikle Türklerin de çok yoğun olarak yaşadığı, daha çok yabancılar semti olarak bilinen Kreuzberg’in temiz ve uyuşturucudan arınmış bir bölge olmasını istiyor.

Yeşiller’in Türk asıllı adayı tarım sektöründe doktora yapmış bir akademisyen. Turgut Altuğ 46 yaşında ve 2008’de Almanya’da ilk Alman-Türk çevre merkezini kurmuş. Bu faaliyetinden dolayı geçen yıl Alman hükümetinden ‘entegrasyon madalyası’ aldı. Seksen öncesi Türkiye’de de siyasi aktivitelerde bulunmuş Altuğ, üniversite tahsilinden sonra Stuttgart’ta doktorasını yapmış ve sonra Berlin’e yerleşmiş. Kızıyla birlikte Berlin’de yaşıyor ve mevva ağaçları yetiştiriyor.Sosyal Demokrat Parti SPD’nin adayı Muharrem Aras ise Hamburg’ta tersanede çalışan bir işçi babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Aras, Bremen’de üniversiteye giderek hukuk fakültesinde okumuş, daha sonra Berlin ve Chicago’da üniversite eğitimi görmüş. Üniversite tahsili yapabilmek için ‘Bafög’ adı verilen devlet kredisi aldığını belirten Aras, bu kredi için SPD’nin mücadele verdiğini, şimdi kendisinin bu partiden aday olarak yoksulların hakları için mücadele edeceğini söylüyor. Aras 39 yaşında, evli ve bu sene ilk çocuğu seçim kampanyasına başladığı şu günlerde dünyaya geldi.Sol Parti’nin doğrudan adayı Figen İzgin ise 14 yaşında iken 32 yıl önce Kars’tan Almanya’ya gelmiş. Önce yabancılar sınıfına gönderilen İzgin, 18 yaşında orta ve lise eğitimini bitirmiş. Daha sonra ana okulu öğretmenliği için eğitim almış. Bu eğitimden sonra üniversiteye giderek Sosyal Pedagoji bölümünü okumuş. Eşinden ayrılan 46 yaşındaki İzgin, şimdi iki yetişkin çocuğu ile birlikte yaşıyor. Siyasi hayata Siemens’te çalışırken sendika üyeliği ile başlayan İzgin, daha sonra alternatif uyum derneği ‘Allmende’yi kurmuş. 2001’de PDS’e üye olmuş. Figen İzgin, Almanya’daki büyük partiler arasında sosyal adaleti ciddi olarak teşvik eden tek partinin Sol Parti olduğuna inandığı için bu partiden aday olduğunu söylüyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş