Karadeniz'de 100 yıllık enerji var | Güncel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:31, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
09:27, 30 Ağustos 2011 Salı

  • Paylaş
Karadeniz\'de 100 yıllık enerji var

Türk araştırmacılar, Karadeniz’in dip sularındaki hidrojen-sülfürlü suyu katalizör sisteminden geçirip ekonomik koşullarda hidrojen elde etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hidrojen enerjileri üzerine AR-GE çalışmaları yürüten Dr. Mükerrem Şahin ve ekibi, tamamen Türk araştırmacılarla Karadeniz dip sularında yoğun olarak bulunan hidrojen-sülfürlü suyu geliştirdiği bir katalizör sistemi üzerinden geçirerek ekonomik koşullarda hidrojen gazı elde etmeyi başardı.

Araştırmacıların yaptığı fizibilite raporları, Karadeniz'deki mevcut potansiyelin, bölgenin 100 yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini gösteriyor.

Konu hakkında bir dizi konferanslar verip üniversite öğrencilerinin ilgisini bu konuya çekmeye çalıştıklarını dile getiren Şahin, şöyle konuştu: "Bunun bir devlet politikası haline gelmesi ve pilot tesislerin kurulup bu potansiyelin değerlendirilmesi için çalışmaların yapılması gerekiyor.
Hidrojen-sülfürden ayrıştırılan hidrojen, sudan hidrojen üretiminden daha ekonomik. Elde ettiğimiz hidrojen yanabiliyor, termik santralde kullanılabiliyor. Ayrıca araçlarda da kullanılabiliyor."

Dünya Hidrojen Enerjisi Derneği Başkanı Prof. Nejat Veziroğlu da, "Bu çalışmanın ticari olarak üretilebilmesi için daha büyük çapta üretim yapılması ve maliyet hesaplarının yapılması lazım. Hidrojen doğalgazdan daha ucuza üretilebilirse Türkiye'de doğalgazın, petrolün ve kömürün yerini alır ve dışarıdan doğalgaz, petrol ve kömür ithal etmemize gerek kalmaz" diye konuştu.

'HİDROJEN ARAŞTIRNMASINDA MİHENK TAŞI OLACAKTIR'

Uzun yıllar hidrojen ve bor teknolojileri üzerine çalışmalar yürüten Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Mehmet Levent Aksu da şunları söyledi: "Bu çalışma, hidrojen araştırmalarında bir mihenk taşı diyebilirim. Türkiye'de uygun bir şekilde petrolden daha ucuza mal edilebileceğini düşünüyorum. Fizibilite araştırmasının yapılması lazım. Sanıyorum petrolden daha ucuza mal olacaktır."Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş