Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:25, 20 Haziran 2018 Çarşamba
Güncelleme: 14:29, 08 Ekim 2011 Cumartesi

  • Paylaş
Rus Ordusu yenileniyor
Rus Ordusu yenileniyor

Rusya 2020 yılına kadar trilyonlarca Rubel harcayarak Ordusunu modern silahlarla donatacak, silah sanayiini yenileyecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya, silah sektörüne trilyonlarca Rubel yatırım yaparak eski Sovyet yapımı silahlar yerine modern silahlar üretecek ve ordusunu modernize edecek. Önümüzdeki üç yıl içinde 9 milyar Avro’dan fazla yapılacak yatırımla silah sanayii baştan başa yenilenecek. Başbakan Wladimir Putin, dün yaptığı kabine toplantısında yaklaşık 1700 silah fabrikasının temelden başlanarak tamamiyle modernleştirileceğini söyledi. Putin, Rus birliklerinin daha iyi bir şekilde donanması ve hırslı bir silahlanma programının gerçekleştirilmesi için böyle devasa bir girişimin şart olduğunu belirtti.

Daha önce yapılan açıklamalara göre Rusya, 2020 yılına kadar 20 Trilyon Rubel (460 milyar Avro) para harcayarak yeni ve modern silahlar üretecek. Yatırımcılar önünde konuşan Putin, bu girişimin Rusya’nın herhangi bir askeri operasyon hazırlığı içinde olduğu anlamına gelmediğini vurguladı. Daha çok Sovyetlerden kalma eski silahların imhasının sözkonusu olduğunu bildirdi.

Rus hükümeti, Ordu’ya zamanında silah sevkiyatı yapmayan ve rüşvet bataklığına saplanmış silah sektörünü daha önce de sert bir şekilde eleştirmişti. Rus silah sanayiinin keyfi olarak silah fiyatlarına aşırı artış yapması üzerine hükümet yabancı silahlar satın alarak tepki göstermişti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş