Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:15, 25 Nisan 2018 Çarşamba
Güncelleme: 07:50, 22 Ekim 2011 Cumartesi

  • Paylaş
Diktatörlerin sonu hep aynı
Diktatörlerin sonu hep aynı

Mussolini yakalandıktan sonra büyük bir eziyete ve işkenceye maruz kaldı. İki gün sonra kurşuna dizildi. Diğer faşist liderlerin cesetleri ile beraber Milano’da ayaklarından asılı şekilde teşhir edildi.

Hakan Can / Tarih Dosyası / Dünya Bülteni

Sınırsız hükmetme gücüyle vatandaşlarına her türlü acıyı yaşatmaktan kaçınmayan, ülkelerini sonu belirsiz maceralara sokmaktan çekinmeyen ve iktidarını sürdürmek için halkına kurşun sıkan diktatörlerin sonu idam, intihar ya da linç oluyor.

1934 yılından itibaren ülke yönetimini sınırsız bir güçle ele geçiren Adolf Hitler hem dünyayı hem de ülkesini cehenneme çevirdikten, milyonlarca insanın ölümüne sebep olduktan sonra savaşın bitimine doğru eşi Eva Braun ile birlikte intihar etmişti.

İntihar eden Hitler'in ele geçirilmesi

 

Mussolini ve metresi Pettaci darp edildi

Dünyayı kana bulayan bir diğer diktatör Mussolini de İtalya’da iktidarı devraldıktan sonra demokrasiyi rafa kaldırmış ülkesini ve milletini faşist sistemde idare etmeye başlamıştı.II.Dünya savaşının en önemli ikinci faktörü olan Mussolini de savaşı kaybettiğini anladıktan sonra bir Alman üniforması giyerek yanına metresi Clara Pettaci'yi alarak kaçmaya çalışmıştı. Ancak İtalyan partizanları tarafından metresi ile beraber yakalandı. Yakalandıktan sonra büyük bir eziyete ve işkenceye maruz kaldı. İki gün sonra kurşuna dizildi. Diğer faşist liderlerin cesetleri ile beraber Milano’da ayaklarından asılı şekilde teşhir edildi.

Sonrasında kurşuna dizildiler

 

Mussolini başta olmak üzere diğer faşist liderler kurşuna dizildikten sonra Milano'da teşhir edlidi.

Halkına silah doğrultmakla iktidarını sürdüreceğini zannedenlerden biri de Romanya diktatörü Çavuşesku idi. Onun da sonu farklı olmadı. Ekonomik-sosyal sıkıntıların içindeki halkın refah taleplerine silahla cevap verince bir halk isyanı sonucunda devrildi. 25 Aralık 1989’da kaçmaya çalışırken yakalandı ve kurşuna dizildi.

Çavuşesku bu muaeyenenin ardından 3 asker tarafından kurşuna dizildi


İlgili Konular Kaddafi
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş