Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


20:41, 24 Mart 2018 Cumartesi
10:45, 22 Ekim 2011 Cumartesi

  • Paylaş
Bir yıldızda dünyalar dolusu su bulundu
Bir yıldızda dünyalar dolusu su bulundu

Avrupa Uzay Dairesi, gaz, tuz ve buz parçacıklarından oluşan TW Hydrae adlı genç bir yıldız buldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Uzay Dairesi genç bir yıldızın çevresinde gaz, tuz ve buz parçacıklarından oluşan bir çember buldu.

TW Hydrae adlı genç yıldız Dünya’dan 175 ışık yılı uzakta bulunuyor.

10 milyon yaşında olduğu tahmin dilen çemberindeki parçacıklar zamanla gezegen ve kuyruklu yıldızlara dönüşecek.  Kuyruklu yıldızların taşıdığı buz parçacıkları ise, temas ettikleri yeni gezegenlerde deniz ve okyanuslar oluşmasına sebep olacak.

Voanews'in haberine göre, Herschel uydusundan elde edilen bulgular,  TW Hydrae’nin çemberinde Dünya’daki tüm okyanusları binlerce kez dolduracak miktarda su kaynağı bulunduğunu gösteriyor.

Hollandalı ekibin başkanı Leiden Üniversitesi’nden Michiel Hogerheijde, Güneş Sistemi’nin de birkaç milyar yıl önce aynı şekilde oluştuğunu söylüyor.

Yeni araştırmadan çıkarılan önemli bir sonuç Dünya gibi gezegenlere suyun kuyruklu yıldızlar aracılığıyla gelmiş olması. Başka bir önemli sonuç başka yıldızlarda da Dünya gibi binlerce denizli gezegen bulunması ihtimali.

Yılbaşında Amerikalı gökbilimciler Dünya’dan 12 milyar ışık yılı uzaktaki bir gökadada su bulmuştu.  Gökadanın merkezindeki karadeliğin çevresinde dönen su kütlesinin miktarı Dünya’daki tüm okyanuslardan 120 trilyon kat daha fazlaydı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
ne kuyruklu yıldızmış be
aldebaran
bu yıldız denizin içinde milyon çeşitde canlının da oluşmasını sağlayacak demek ki. güler misin ağlar mısın? darwinist bir haber..
22/10/2011, 15:31