Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:24, 19 Ocak 2018 Cuma
Güncelleme: 16:05, 14 Ocak 2012 Cumartesi

  • Paylaş
Başörtülü kız her hafta disiplinlik!
Başörtülü kız her hafta disiplinlik!

Eyüp İmam Hatip Lisesi 10. sınıf öğrencisi Amine Semra Bayram, derslere başörtülü girdiği gerekçesiyle her hafta disipline gönderiliyor

Eyüp İmam Hatip Lisesi 10. sınıf öğrencisi Amine Semra Bayram, derslere başörtülü girdiği gerekçesiyle her hafta disipline gönderiliyor. Öğrencinin velisi Abdullah Cengiz Bayram, durumu yargıya taşımak istediğini ancak yönetmeliğin bunu engellediğini söyledi. Uygulanan yasağı da sert bir dille eleştirdi: "Nasıl oluyor da özgürlüklere hak tanıyan kanun, basit bir yönetmelik içine hapsedilebiliyor. O zaman şunu soruyorum; Şapka kanunu var. Şapka takmayan memur nasıl oluyor da yönetmelikle başörtüsünü yasaklıyor. O zaman siz de şapka takın."

Eyüp İmam Hatip Lisesi'nde Amine Semra Bayram isimli 10. Sınıf öğrencisi derslere başörtülü girdiği gerekçesiyle Milli Güvenlik dersi anlatan albay tarafından her hafta disipline gönderiliyor. Sınıftaki kız öğrencilerin çoğu ise peruk kullanıyor. Öğrencinin velisi Abdullah Cengiz Bayram ise bu durumu yargıya taşımak istediğini ama her defasında yönetmeliğin karşısına çıkarıldığından yakındı. Buna rağmen yine de hak aramaya devam ettiğini belirten Bayram, sivil toplum kuruluşlarıyla görüştüğünü, Milli Eğitim Bakanlığı ile Cumhurbaşkanı'na da dilekçe gönderdiğini söyledi.

"O zaman siz de şapka takın"

Kanunlarla özgürlük tanınan hakların yönetmeliklerle yasaklanmasını eleştiren Bayram, "Kızım Eyüp İmam Hatip Lisesi'nde okuyor ve başörtülü olduğu için milli güvenlik dersine giren albay tarafından disipline sevk ediliyor. Nasıl oluyor da özgürlüklere hak tanıyan kanun, basit bir yönetmelik içine hapsedilebiliyor. O zaman şunu soruyorum; Şapka kanunu var. Şapka takmayan memur nasıl oluyor da yönetmelikle başörtüsünü yasaklıyor. O zaman siz de şapka takın" sözleriyle tepkisini dile getirdi. Bayram, kızının şimdiye kadar disiplin cezası almamış olmasını "Disiplin cezası uygulamaya konulmadı" diyerek okul yönetiminin inisiyatifine bağladı.

Öğrenciler perukları çıkardı, 'yeter artık' dedi

Amine Semra Bayram, her hafta başörtülü olduğu gerekçesiyle Milli Güvenlik dersine giren Albay I. T. tarafından disiplin kuruluna gönderilmeye alıştı. Alınan bilgilere göre Albay I.T. rahatsızlığı nedeniyle geçtiğimiz hafta derslere giremeyince yerine gelen diğer subay, öğrencilerin başörtüsüne karışmadı.
Derse perukla giren öğrenciler de peruklarını çıkardı ve başörtülü olarak derse girdiler. Öğrenciler, her defasında işaret edilen yönetmelik dayatmasının yeniden düzenlenmesini istiyor.

Kaynak: Milli GazeteYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş