Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:37, 26 Nisan 2018 Perşembe
19:19, 16 Şubat 2012 Perşembe

  • Paylaş
Balkan Üniversitesi Makedonya'nın en iyisi
Balkan Üniversitesi Makedonya'nın en iyisi

Üsküp'te Türk girişimcileri tarafından kurulan Uluslararası Balkan Üniversitesi'nin, Makedonya'nın en iyi özel üniversitesi olduğu belirtildi.

Nedim Emin / Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Makedonya Eğitim Bakanlığı'nın Xhao Tung isimli bir Çin Üniversitesi'ne yaptırdığı araştırmaya göre, Üsküp'te bulunan ve Türk girişimcileri tarafından kurulan Uluslararası Balkan Üniversitesi Makedonya'nın en iyi özel üniversitesi. 19 Üniversite ve yüksek eğitim kurumu arasında altıncı sırada yer alan Balkan Üniversitesi özel üniversiteler arasında ise birinci sırada yer aldı.

Makedonya Eğitim Bakanlığı'nın Makedonya'daki yüksek öğretim kurumlarının kalitesini ölçme maksadıyla yaptırdığı bu araştırmada yüksek öğretim kurumları, 60'a yakın kritere göre değelendirildi. Bu kriterlerin başında eğitim kalitesi ve verimlilik yer alırken, bilimsel kriterler, sosyal koşullar, akademik kadroların kalitesi, öğretim elemanı ve öğrenci sayısı gibi kriterler de göz önünde bulunduruldu.

Balkan Üniversitesi'nin kısa zamanda elde ettiği bu başarı, yerel halkın üniversiteyi benimsemesi ve üniversite yönetiminin özverili çalılmalarının sonucu olduğunu belirten Balkan Üniversitesi yetkilileri, hedeflerini en kısa zamanda Balkanlar'ın en iyi üniversitesi olmak şeklinde belirlediklerini ifade ettiler.

Türkiye'de bulunan değişik vakıfların desteği ile kurulan Balkan Üniversitesi'nin öğrencilerinin %80'i burslu olarak eğitim görüyor. Makedonya'da yüzde yüz ingilizce eğitim veren tek Üniversite olan Uluslararası Balkan Üniversitesi, Balkanlar'ın değişik ülkelerinden ve Türkiye'den giden öğrencileri ile çok renkli bir ortam oluşturdu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş