Hüda Kaya: Başörtüsü mücadelesi sürecek | Yurt Haberleri | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:09, 18 Haziran 2018 Pazartesi
09:55, 21 Şubat 2012 Salı

  • Paylaş
Hüda Kaya: Başörtüsü mücadelesi sürecek
Hüda Kaya: Başörtüsü mücadelesi sürecek

28 Şubat'ın yıldönümü dolayısıyla Antakya'da konuşan Hüda Kaya, 28 Şubat darbesinin ahlaksız bir şekilde kadınlar üzerinden bir ayrıma tabi tutularak yapıldığını söyledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Antakya Şubesi tarafından "Başörtüsüne Özgürlük Yolunda Bir 28 Şubat Tanıklığı" konulu söyleşi, Antakya Belediyesi Oda Tiyatrosu'nda yapıldı.

Kalabalık bir dinleyici topluluğunun iştirak ettiği programa konuşmacı olarak "Başörtüsüne Özgürlük Yolunda - Görülmüştür" adlı kitabın yazarı 28 Şubat süreci ve başörtüsü özgürlük mücadelesinin yakın şahitlerinden, gazeteci-yazar ve aktivist Hüda Kaya katıldı.

Sinevizyon gösterisinin ve öğrencilerin şiir okumalarının ardından söyleşiye başlayan Hüda Kaya "28 Şubat Postmodern darbesinin ahlaksız bir şekilde kadınlar üzerinden bir ayrıma tabi tutularak yapıldığını" söyledi.

Kaya "Bu mücadelemizde başı açık kardeşlerimiz de vardı. Bu süreçte eşinin başı kapalı olması nedeniyle erkek kardeşlerimiz de mağdur edildiler. Ama Avrupa'ya da gitseniz, Doğu'ya da gitseniz Türkiye, başörtüsü direnişi ile simgeleşmiştir" dedi.

"28 Şubat sürecinde Müslüman camianın, Talut ile Calut hadisesinde inananların nehirle sınanmalarının bir 21. asır versiyonu olduğunu" söyleyen Hüda Kaya "Bizler o nehirle sınandık. Rabbimiz 'bir avuç için' dedi susayanlara ama kana kana içenler kimisi suyun içerisinde kaldılar, kimisi suyun kenarına çıktılar kaldılar. Ve koca orduda, zalimlerle karşılaştıklarında bir avuç inanan kalmıştı" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Düşmanlarımız bizim fikrimizi-inancımızı paylaşmadığı halde, en güvenilir olan eşyalarını, en pahalı en değerli eşyalarını bize emanet edebiliyorlar mı? Evet, 'ben bu komşum gibi düşünmüyorum ama canımı, malımı emanet ederim' diye biliyorlar mı? Bugün babalar evlatlarına güvenemiyor, evlatlar babalarına güvenemiyorlar. Bu nasıl bir iman nasıl bir vahiyle boyanmışlıktır?"

Konuşmanın ardından "Hüda" adlı küçük kız, Hüda Kaya'ya plaket takdim etti.

Hüda Kaya konuşmasının ardından kitaplarını imzaladı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş