Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:38, 23 Nisan 2018 Pazartesi
11:33, 10 Mart 2012 Cumartesi

  • Paylaş
YGS'de en çok çıkan konular
YGS'de en çok çıkan konular

Sınavlarda tüm adaylara puan getirisi yüksek olan matematik testinde sorulan 40 sorunun 20 tanesi rasyonel sayılar, üstlü-köklü ifadeler, çarpanlara ayırma ve problemlerden geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

YGS, bu seneyle birlikte üçüncü kez uygulanacak. Geçmiş sınavların iyi analiz edilmesi, uygulanacak yeni sınavda çıkması muhtemel soruların tahminini kolaylaştıracak.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre gerçekleşen YGS'lerde testlere yönelik şu konu analizleri yapılabilir. Sınavlarında tüm adaylara puan getirisi yüksek olan matematik testinde sorulan 40 sorunun 20 tanesi rasyonel sayılar, üstlü-köklü ifadeler, çarpanlara ayırma ve problemlerden gelmişti.

Geometri dersinde ise en çok soru getirisi olan konular açı-kenar bağıntıları, çember ve analitik geometri olmuştu. Fen bilimlerinde madde ve özellikleri, ısı ve sıcaklık, optik, atomun yapısı, periyodik tablo, kimyasal denklemler, kalıtım ve evrim en çok soru getirisi olan konulardandır.

Sosyal bilimler testinde ise soru dağılımı farklı olmakla birlikte son iki yılda en çok soru gelen konular tarih bilimine giriş, İslam tarihi, Kurtuluş Savaşı, Atatürk ilke ve inkılapları, iklim bilgisi, yerin şekillenmesi, nüfus ve yerleşme, doğal afetler konuları olmuştu.

Sınavlara moral-motivasyon olarak hazırlanırken sınava yüklenen anlam gözden geçirilmelidir. Bu anlamda sınavların hayatın bir basamağı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Özellikle öğretmenlerin ve ailelerin sınava hazırlanan gençlere moral bakımından yardımcı olması önemlidir. Eğer öğrencide sınav kaygısı gözleniyorsa, öğrenci ile doğrudan konuşulmalı fakat kaygı düzeyi adayın uyku, beslenme, dikkat toplamasını olumsuz etkiliyorsa vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
YGS
rroztekn
İnternette çok fazla sayıda kaynak var .Youtubeden falan hocaların dersini dinleyebilirsiniz. Rabbim herkese gönlündeki hayırlıysa nasip etsin .Amin.
15/11/2014, 19:53
KENDİ BÖLÜMÜM
HAVVA
ben kendi bölümümde 2 yıllık inşaat teknikerligi degil 4 yıllık mühendislik istiyorum insallahta olur bu sene tum arkadaşlarımada başarılar dilerim
15/11/2014, 14:11
kazanmak
m.emin aslan
inşallah 4 yılık bir tarih bölümü kazarım allah kimsenin emeğini boşa çıkarmasın (amin)
22/10/2014, 15:40
YGS
selahattin
arkadaşlar ygs ye sağlam hazırlanömak istiyorum ama kaynak konusunda tereddütlerim var bu konuda önerisi olan bana mail atabilir mi ? şimdiden teşekkürler( [email protected])
20/10/2014, 22:08
inşallah
cumali
benim en büyük hayalim psikoloji doktoru olmaktır gerçi daha sınava girmedim ama inşallah kazanırım
30/09/2014, 13:57
ygs ye yeniden başlıyorum
kübra
meraba arkadaşlar ben bu yıl ygs ye girdim ama sonuçlar olumsuz :( ama yeniden başlıcam. bana ne yapmam konusunda bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.
11/07/2014, 00:15