Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:15, 23 Nisan 2018 Pazartesi
Güncelleme: 13:47, 07 Mayıs 2012 Pazartesi

  • Paylaş
BM'den ABD'ye Kızılderili talebi
BM'den ABD'ye Kızılderili talebi

Birleşmiş Milletler, ABD hükümetinin Kızılderili halkın kutsal saydıkları arazileri onlara geri vermesini ve yönetim özgürlüklerini genişletmesini talep etti.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler, ABD hükümetinin işgal edilen kutsal arazilerini Kızılderili kabilelere geri vermesini talep etti. BM özel görevlisi James Anaya, yerli halkın kendi toprakları üzerindeki haklarının iade edilmesinin kültürel ve sosyo ekonomik uyum için şart olduğunu söyledi. Anaya, Kızılderililer arasında kaybetme, yabancılaşma ve kızgınlık duygularının geniş bir şekilde yaygınlaştığını belirterek, beyazların uyguladığı baskı ve zulümlerden kalan yaraların, birtakım önlemler alınmış olmasına rağmen halen iyileştirilemediğini kaydetti.

BM görevlisi Anaya, özellikle Güney Dakota'da yaşayan 'Black Hills' veya Arizona'da yaşayan 'San Francisco Peaks' kabilelerinin topraklarının tam olarak kendi kontrollerine verilmediği duygusunu taşıdıklarını bildirdi. Anaya ABD hükümetini daha geniş tedbirler alarak yerli halkın haklarını korumaya çağırdı. Alınan tedbirlerle Kızılderililerin kendi belirleme haklarının, ve her alanda karar özgürlüklerinin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Artık baskı ve zulüm tarihinin bir son bulması gerektiğini belirten Anaya, bazı kabilelerin hükümet kurma ve mahkeme hakları bulunsa da, birçok yerde halen sorunların devam ettiğini kaydetti. Anaya, BM'nin yerlilerin hakları konusundaki bildirisini değerlendirmek için, 12 gün boyunca Arizona, Alaska, Oklahoma, Oregon, Güney Dakota ve Waşington eyaletlerinde Kızılderili kabile yöneticileriyle görüştü. ABD, BM bildirisini 2010 aralık ayında imzalayarak kabul etmişti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş