Moritanya'nın süt çıkmazı! | Afrika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:07, 18 Haziran 2018 Pazartesi
Güncelleme: 16:58, 23 Mayıs 2012 Çarşamba

  • Paylaş
Moritanya'nın süt çıkmazı!
Moritanya'nın süt çıkmazı!

Kişi başına altı büyükbaş hayvanın düştüğü 3,5 milyon nüfuslu Moritanya, Almanya'dan süt ithal ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

1,2 milyon kilometrekarelik bir yüzölçüme sahip Moritanya, geniş yüzölçümüne rağmen 3,5 milyonluk bir nüfusa sahip. Su sıkıntısı yaşandığı için tarımsal üretimin yapılamadığı ülkenin temel geçim kaynağı olarak balıkçılık, hayvancılık ve değerli madenler...

Dünyanın en büyük demir üreticisi olan Moritanya'da aynı zamanda büyük bir altın rezervine sahip. 15 yıldır ülkede yatırım yapan Kanadalı bir şirket altını çıkartıp ileme imtiyazını elde etmiş. İlkel şartlarda balıkçılığın yapıldığı Moritanya, balıkları özelikle Japonya'ya ihraç ediyor.

Ülkede yerli halkın en büyük geçim kaynağı hayvancılık. 3,5 milyon nüfusa sahip Moritanya'da 20 milyondan fazla büyükbaş hayvan bulunuyor. Dolayısıyla ülkenin en temel gıda maddesi et. Hayvan sayısının çokluğuna rağmen ülkede yeterli süt üretimi yapılamıyor. Almanya'dan paket süt ithal ediliyor.

Ayrıca çok dindar bir halka sahip olan Moritanya, Mavi Marmara saldırısı sonrası İsrail ile tüm ilişkilerini keserek ülkedeki İsrail vatandaşlarını sınırdışı etmiş.

SERHAT ORAKÇI'NIN MORİTANYA İZLENİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş