Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:15, 20 Nisan 2018 Cuma
Güncelleme: 15:23, 06 Temmuz 2012 Cuma

  • Paylaş
Türkmenistan Hazar'da sessizce güçleniyor
Türkmenistan Hazar'da sessizce güçleniyor

Türkmenistan yönetimi, önemli enerji kaynaklarına sahip olan Hazar Denizi'nde askeri gücünü artırıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Aşkabat yönetimi, Hazar Denizi'nde önemli bir deniz gücü bulundurarak bölgedeki enerji bölgelerine yönelik taleplerini askeri olarak da savunmaya başladı.

Hazar Denizi'nde bulunan zengin enerji kaynakları, bölgeye kıyısı olan Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan'ı doğal olarak deniz güçlerini kuvvetlendirmeye yöneltti. Rusya'nın bölgedeki en güçlü donanamaya sahip olduğu zaten biliniyor. Fakat iki numaranın kim olduğu sorusu da önemli.

İran geleneksel olarak Rusya'dan sonraki en önemli bölgesel güç. Halihazırda ise İran'ın Hazar Denizi'ndeki kaynakların yüzde 20'sini istemesi, deniz kaynaklarının değerlendirilmesi konusunda bölge ülkeleri arasında geniş ölçekli bir anlaşma yapılmasına en büyük engeli oluşturuyor. Rusya ve diğer ülkeler ise İran'ın yüzde 13 pay alması gerektiğinği düşünüyor. Yarı resmi Fars Haber Ajansı'nın yayınladığı bir habere göre, Tahran, bu günlerde Hazar Denizi'nde açıklanmayan sayıda küçük askeri denizaltılar konuşlandırmak istiyor.

Rus strateji dergisi Natsionalnaya Oborona'nın haberine göre, Türkmenistan Hazar Denizi'ndeki ikinci büyük askeri güç olmak için İran'a meydan okuyor.

Türkmenistan, önceki yıl, füze fırlatabilen iki korvet satın aldı. İran henüz bunlara denk olabilecek gemilere sahip değil. Türkmenistan ilerde çok yüksek ateş gücüne sahip bu gemilerden üç tane daha almak istiyor.

Natsionalnaya Oborona'da yayınlanan makalede, ''Eğer İran Hazar Denizi'nde gemi sayısı bakımından önde gidiyorsa, Türkmenistan da ateş gücünde onlardan daha üstün.'' açıklaması yer alıyor.

Haberde, Türkmenistan'ın Türk yapımı iki hızlı devriye botu ile Hazar Denizi'nde yer alan bir deniz üssüne sahip olduğu da belirtiliyor.

Wikileaks belgeleri de ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkmenistan'ın deniz gücüyle ilgili yazışmalarını içeren bazı dedikodulardan bahsediyor. Bu yazışmalara göre, Türkmenistan'ın ABD-Rusya çekişmesindeki nötr tutumu iki ülke arasında işbirliği yapılmasına engel oluyor. Ama diğer yandan Türkmenistan'ın ABD'den ağır silahlar almak istediği de belirtiliyor.

Gerçek şu ki Türkmenistan sahip olduğu savaş gemilerini Rusya ve biraz da Türkiye'den alıyor. Bu durum ise ABD'nin Hazar'da uzun müddet daha ikincil rol oynayacağının göstergesi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş