Tarlabaşı'nda yeni projeler | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:34, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
16:57, 12 Temmuz 2012 Perşembe

  • Paylaş
Tarlabaşı'nda yeni projeler
Tarlabaşı'nda yeni projeler

Tarlabaşı'nda vurulan ilk kazmayla İstanbul'da kentsel dönüşümü başlatan Beyoğlu Belediyesi'nin hedefi Kuledibi'nden Haliç'e kadar bölgeyi yenilemek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tarlabaşı'nın kentsel dönüşümün lokomotifi olacağını söyleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Gerisi çorap söküğü gibi gelecek. İnşaatı gören 'bizim binalarımızı da yenileyin' diye geliyor" dedi

İstanbul'da kentsel dönüşüme ilk başlayanlardan, aynı zaman en fazla dönüşüm bölgesine sahip Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, kentsel dönüşümlü ilgili Sabah'ın sorularını cevapladı. Beyoğlu Belediyesi'nin gündeminde şu sıralar Tarlabaşı, Sütlüce-Örnektepe Mahallesi, Dolapdere, Kasımpaşa, Şişhane, Okmeydanı ve Karaköy'deki dönüşüm projeleri var. Demircan'ın hedefi ise Beyoğlu'nu Kuledibi'nden Haliç'e kadar yenilemek. Dönüşümün başladıktan sonra çorap söküğü gibi devam edeceğini söyleyen Demircan, bu anlamda Tarlabaşı'ndaki dönüşüm projesinin önemli bir görev üstlendiğini anlattı.

BAŞKA YERLERDE DE DÖNÜŞÜM İSTENİYOR

Belediyenin önemli aşama kaydettiği bir diğer projeise 25 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek ve yaklaşık 500 konuttan oluşacak Sütlüce- Örnektepe Mahallesi olacak. Bu projenin ise ev sahiplerinin inisiyatifleriyle başlayan ilk dönüşüm olması açısından önem taşıdığını anlatan Demircan, "500'e yakın hane kendi aralarında uzlaşarak bize geldiler ve 'Mahallemizi yenileyin' dediler. Artık dönüşüm kaçınılmaz oldu" dedi. Bölgedeki dönüşümü Sütlüce'ye Hilton Oteli'ni yapan Amplio Yatırım şirketinin sahibi Alaeedin Babaoğlu ve Alman ortağı Erwin Walter Graebner yapacak.

Beyoğlu Belediyesi'in bir başka dönüşüm projesi ise Kasımpaşa'da olacak. 40 bin metrekare alanda proje yapacaklarını söyleyen Demircan, projenin devam ettiğini anlattı. Belediye, Okmeydanı'nda ise 70 hektarlık alanda yapmaya hazırlanıyor. Demircan Okmeydanı'nda İstiklal Caddesine alternatif bir meydan planladıklarını anlattı.

DEĞİŞİM ÖRNEK ALINIYOR

Demircan, yabancı yatırımcıların da dönüşüm projelerinin içinde olmak istediğini ve kendilerine başvurduğunu açıkladı. Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerde gelerek Beyoğlu'ndaki değişimi kendilerine örnek alan belediyelerin olduğunu da söyleyn Demircan, "Kendi ülkelerinde nasıl planlar yapmak istediklerin anlatıp bize siz nasıl yaptınız diye soruyorlar" diye konuştu. Demircan'ın hayali ise Beyoğlu'nu müze kent haline getirmek.

KONUTLA BİRLİKTE OFİS PROJELERİ DE OLACAK

Demircan, Beyoğlu genelindeki dönüşümde hedefin yüzde 70 yaşam alanı (konut) yüzde 30 ise ofis ve ticaret dağılımıyla hareket etmeyi planladıklarını anlattı. "Sadece konutlardan oluşan bir dönüşüm hedefinde değiliz. Burada yaşamın devam etmesi için ticarete de ihtiyaç var. Bu dengeyi sağlamayı amaçlıyoruz. Ancak tek bir gerçek var o da sanayinin artık bizim bölgemizde yer almayacağı. Hizmet sektörüne hitap edeceğiz" dedi.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş