Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:35, 23 Nisan 2018 Pazartesi
10:09, 14 Temmuz 2012 Cumartesi

  • Paylaş
Marmara Kıraathanesi açılıyor

1958 tarihinde Beyazıt'ta açılan mekan 1984'e kadar gazetecilerin, yazarların, akademisyenlerin bir araya geldiği bir yerdi. Mekan, Basın Bayramı vesilesiyle temsili olarak yeniden açılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bir zamanlar yazar, şair ve gazetecilerin vakitlerini geçirdiği Marmara Kıraat-hanesi'nin bir benzeri Basın Bayramı dolayısıyla Sultanahmet Meydanı'na kuruluyor. 22-24 Temmuz tarihleri arasında açık olacak kıraathane de ünlü gazeteciler ve yazarlar geçmişten bugüne medyayı konuşacak.

Marmara Kıraathanesi efsane bir mekândır Türk fikir hayatı için. 1958 tarihinde Beyazıt'ta açılan mekan 1984'e kadar gazetecilerin, yazarların, akademisyenlerin bir araya geldiği bir yer olur. Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç kıraathaneye sıklıkla gelen isimlerden sadece ikisi.

Basın İlan Kurumu (BİK) mekânı Basın Bayramı dolayısıyla açıyor. Marmara Kıraathanesi'nin yerinde bugün tekstil malzemelerinin satıldığı bir bina olduğunu bilenlerin aklında soru işaretleri olabilir. Baştan belirtelim, Basın Bayramı'nın kutlanacağı Marmara Kıraathanesi gerçek Marmara Kıraathanesi değil. BİK, kıraathanenin aynısını Ayasofya Müzesi önüne kuracak. 200 kişilik kapasiteli bu alanda her şey, Marmara Kıraathanesi'nde olduğu gibi düzenlenecek. Daha da önemlisi yazarlar ve gazeteciler 22 Temmuz'dan itibaren bu mekânda her akşam iftardan sahura bir araya gelecek, tıpkı eskiden olduğu gibi... Ve fikir teatilerinde bulunacaklar. Sonra TRT'nin Marmara Kıraathanesi üzerine çektiği 6 bölümlük belgesel izlenecek.

24 Temmuz akşamı ise Türk sanat müziğine olan merakı ile bilinen Fehmi Koru ve fasıl grubu kıraathane konuklarına bir fasıl gecesi düzenleyecek.

Sadece basına açık olacak kıraathane ve etkinlikler, kıraathane dışına kurulacak bir platformla dışarıdan da izlenebilecek.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş