Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:17, 24 Haziran 2018 Pazar
Güncelleme: 14:01, 07 Ağustos 2012 Salı

  • Paylaş
Mars'tan ilk görüntüler / FOTO
Mars'tan ilk görüntüler / FOTO

NASA, Mars'tan gelen ilk görüntüleri yayınladı. Görüntüleri ilk kez marsa gönderilen Meraklı isimli robot tarafından çekildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Curiosity adlı robotunun Mars yüzeyine bastığı anları görüntüleyen iki buçuk dakikalık düşük çözünürlükte video görüntülerini ve siyah beyaz fotoğrafları yayınladı.

NASA Jet Sevkıyatı biriminde çalışan bilim insanları ve mühendislerin mutluluk ve rahatlama görüntüleriyle başlayan görüntülerde, koruyucu ısı kalkanının düşüşü ve Mars krateri üzerindeki kablolar sayesinde robotun toz bulutu içinde yüzeye inişi gösteriliyor.

Videonun tam çözünürlüklü halinin farklı öncelikler nedeniyle yayınlanmasının zaman alacağını belirten uzmanlar, o görüntülerin ''mükemmel'' olduğunu belirtiyor.

NASA'lı yetkililer, Mars'ın yüzeyine robotu koordinatlarına tamamen uygun biçimde yerleştirmenin ve gezegenin yüzeyini, gün batımınındaki dağı, en önemlisi ise kızıl gezegenin atmosferine Curiosity'nin gerilim dolu dalışını gösteren grenli, siyah beyaz fotoğraflar çekmenin mutluluğunu yaşıyor.

İniş takımının baş mühendisi Miguel San Martin, görevlerinin sadece bir kısmını tamamladıklarını, çekilen fotoğrafların hayatında gördüğü en harika fotoğraflar olduğunu söyledi.

Nükleer güçle donatılmış Curiosity, Mars yüzeyini kazarak analiz edecek ve karbon gibi hayat içeren moleküler yapı taşlarını arayacak.

Gezginci robotun üzerindeki 2,5 milyar dolarlık (4,6 milyar lira) sistemin düzgün çalışıp çalışmadığına dair kontrollerinin birkaç hafta süreceği, bu süre boyunca robotun hareket etmeyeceği ancak panoramik görüntüleri ve renkli fotoğrafları birkaç gün içinde göndermeye başlayacağı belirtildi.

Kompakt bir araba büyüklüğündeki ''gezgin laboratuvar'' Curiosity, Mars'a gitmek için 8 ay içinde 566 milyon kilometre mesafe katetmişti.

Bir ton ağırlığındaki robotu Mars'ın yüzeyine oturtmak için yoğun çaba harcayan uzmanlar, kızıl gezegenin atmosferindeki sürtünme sayısının az olması nedeniyle uzay aracını yavaşlatmakta zorlanmışlardı. Her yedi dakikada 21 bin kilometre yol alan robot, paraşüt açıp roketlerini ateşleyerek fren yapmış, kablolar sayesinde 3 kilometre hızla bu ''fantastik'' duruşu gerçekleştirmişti.

NASA'lı yetkililerin ''7 dakikalık terör'' olarak adlandırdıkları bu zorlu süreç sonunda Curiosity, hedeflenen koordinatlara kusursuz bir iniş yapmıştı.İlgili Konular merkalı mars
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş