Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:49, 22 Haziran 2018 Cuma
15:05, 14 Ağustos 2012 Salı

  • Paylaş
En büyük ikinci Müslüman nüfus Hindistan'da
En büyük ikinci Müslüman nüfus Hindistan'da

Endonezya'dan sonra dünyada en fazla Müslüman'ın yaşadığı Hindistan'da Müslümanların inanç ve ibadet özgürlüğü anayasal güvence altında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan'da en büyük dini azınlık olarak hayatlarını sürdüren Müslümanlar, Hint toplumunun ayrılmaz bir parçası. Müslümanlar genellikle kentlerde ya da kentlere yakın yerleşim yerlerinde yaşıyor. Kuzey kesimdeki Keşmir bölgesi ülkede Müslüman nüfusun en yoğun yaşadığı yer. Genellikle ticaret, el sanatları ve hizmet sektöründe çalışarak hayatlarını kazanıyor.

Diğer din ve inançlarda olduğu gibi Müslümanların inanç ve ibadetler özgürlükleri de devlet tarafından anayasada güvence altına alınmış durumda. Ülkedeki nüfuslarına orantılı olarak Müslümanlar federal parlamentoda ve eyalet parlamentolarında temsil ediliyor. Müslüman siyasetçilerin devlet başkanlığına kadar yükseldiği ülkede cumhurbaşkanın yardımcılarından biri Müslümanlardan. Ayrıca Müslümanlara kamu görevi için ayrılmış bir kontenjan var.

Hindistan'da Müslümanlar medeni hukuk ve bazı örflerini uygulamada kısmen de olsa serbest bırakılmış.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş