CHP Azeri aydınları verirken haklıymış! | Politika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:14, 18 Haziran 2018 Pazartesi
Güncelleme: 17:38, 05 Eylül 2012 Çarşamba

  • Paylaş
CHP Azeri aydınları verirken haklıymış!

Milli Şef döneminde, 1944 yılında Stalin'den kaçarak Türkiye'ye sığınan ancak dönemin hükümeti tarafından zorla iade edilen Azerileri hatırlatan Erdoğan'a İnönü'nün torunundan cevap geldi

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan'ın İsmet İnönü döneminde yaşanan acı Boraltan Köprüsü vakasına CHP'den ilk tepki geldi. İlk tepkiyi CHP Milletvekili Gülsüm Bilgehan'dan verdi. Bilgehan, dedesinin dönemin şartlarına göre haklı bir adım attığını savundu.

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gülsün Bilgehan, Başbakan Erdoğan'ın hatırlattığı, 146 Azerbaycan vatandaşının Stalin'e teslim edilmesi olayına şu şekilde cevap verdi: "Devlet adamı önce kendi vatandaşının güvenliğini ve ulusal çıkarlarını savunur. 1945'de soğuk savaş şartlarında Türkiye uluslararası anlaşmalara bağlı kalarak sınırdan giren Azeri mültecileri Rusya'ya iade etmek zorunda kalmıştır. Demek ki donemin hükumeti , Stalin'in bir sinir olayını bahane ederek Türkiye'ye saldırmasını bu sekilde engellemiş.

Başbakan tarihin tozlu sayfalarındaki acı olayları gündeme getirerek kendi yönetim acizliğini saklamak istiyor. 10 yıl önce PKK terörü ezilmişken şimdi günde 10 şehit veriyoruz , bunun da mı sorumlusu İnönü"

Başbakan Erdoğan, bugünkü genişletilmiş grup toplantısında CHP'nin Suriyeli mültecilere karşı gösterdiği tepkiyi eleştirmiş ve acı Boraltan Köprüsü vakasını hatırlatmıştı.

Erdoğan, İsmet İnönü yönetimindeki Türkiye'nin, kendisine sığınan 146 Azeri'yi tüm yalvarışlarına rağmen Stalin'e teslim ettiğini ve Stalin güçlerinin tesilm alınan Azerileri olay yerinde kurşuna dizdiğini anlatmıştı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
Gerçekler
Fatih
Tarihte bilinen bir gerçek vardır ki geçmişte yaşanan olayları günümüz şartlarıyla yorumlamanın demogoji yapmaktır her olay dönemin şartları içerisinde değerlendirilmelidir Hala bizim kardeşimiz ve yaşadıkları trajedi bizim hatamızdır. Ayrıca Lenin zamanında gönderilen yardımlarda taarruz savaşında 3/4 silah rus yapımıdır ve kurtuluş savaşında en büyük maddi yardımda leninden alınan tonlarca altınla yapılmıştır kayıtlara göre bu altınlar osmanlının son dönemindeki bütçesine yakın bir meblajdır.
28/12/2017, 19:31
Kardeş Kardeşi SATMAZ!
Halil ibrahim
Bu olayı hiç bir şekilde açıklayamazsınız efendiler! Kardeş kardeştir. Ki onlar kurtuluş savaşında Rusya'nın her türlü baskı ve yıldırmalarına bakmayarak bize tonlarca altın göndermişlerdi. Onlar bizi hep kardeşi bildiler. Bir itten korkarak onları ateşe atmak kardeşliğe yapılan ihanettir. O dönem hükümeti Rusya'dan korkmuştr. O korkakları hiç bir şekilde savunamazsınız!
11/04/2016, 19:28
STALİN VE SSCB
hakan
Stalin zamanındaki SSCB dönemin en güçlü ülkesiydi Amerikayı bile geçmişlerdi adam Hitler kafasndaydı belki de eğer savaşa girseydik kaybederdik ve yeniden kurtulus savasına gebe olurdu ülkemiz ..
20/12/2015, 22:32
satılıklar
hakkı
ALLAHTAN korkusu olan bu zulümden kaçan mazlumları vermezdi ama chp zihniyeti ALLAH TANIMAZ Kİİ NE diyoruz haklıymış zalim bu zihniyete göre hep haklıydı zaten...
16/12/2015, 09:18
Cesur yüreklilik
Sinan Emir
Bunun uluslar arası siyası dengelerle açıklaması olamaz.Bize kardeş diye sığınan o insanlar ne pahasına olursa olsun teslim edilmemeliydi.Bunu yapan bu iade kararını kim verdiyse vatana,tarihe büyük ihanet etmiştir.İki dedesini rus savşlarında kaybetmiş bir aileden gelen biri olarak utaç duydum.Bedeli ne olursa olsun bu yapılandan daha ağır olamazdı.Maalesef tarihimizde bize kahraman olarak anlatılmaya çalışılan ülke yonetiminde bulunmuş ne pısırık,tabansız lider bozuntuları
13/07/2014, 09:29
Bazı insanlar korkaktır.
Muhammed Ataş
Bazı insanlar korkaktır. Korkaklıklarından kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırıp babalarını bile satarlar. Şaşılacak bişey yok. Şu anda da aynı zihniyetteler.
15/04/2014, 08:31