Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:10, 25 Kasım 2015 Çarşamba
Güncelleme: 17:38, 05 Eylül 2012 Çarşamba

  • Paylaş
CHP Azeri aydınları verirken haklıymış!

Milli Şef döneminde, 1944 yılında Stalin'den kaçarak Türkiye'ye sığınan ancak dönemin hükümeti tarafından zorla iade edilen Azerileri hatırlatan Erdoğan'a İnönü'nün torunundan cevap geldi

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan'ın İsmet İnönü döneminde yaşanan acı Boraltan Köprüsü vakasına CHP'den ilk tepki geldi. İlk tepkiyi CHP Milletvekili Gülsüm Bilgehan'dan verdi. Bilgehan, dedesinin dönemin şartlarına göre haklı bir adım attığını savundu.

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gülsün Bilgehan, Başbakan Erdoğan'ın hatırlattığı, 146 Azerbaycan vatandaşının Stalin'e teslim edilmesi olayına şu şekilde cevap verdi: "Devlet adamı önce kendi vatandaşının güvenliğini ve ulusal çıkarlarını savunur. 1945'de soğuk savaş şartlarında Türkiye uluslararası anlaşmalara bağlı kalarak sınırdan giren Azeri mültecileri Rusya'ya iade etmek zorunda kalmıştır. Demek ki donemin hükumeti , Stalin'in bir sinir olayını bahane ederek Türkiye'ye saldırmasını bu sekilde engellemiş.

Başbakan tarihin tozlu sayfalarındaki acı olayları gündeme getirerek kendi yönetim acizliğini saklamak istiyor. 10 yıl önce PKK terörü ezilmişken şimdi günde 10 şehit veriyoruz , bunun da mı sorumlusu İnönü"

Başbakan Erdoğan, bugünkü genişletilmiş grup toplantısında CHP'nin Suriyeli mültecilere karşı gösterdiği tepkiyi eleştirmiş ve acı Boraltan Köprüsü vakasını hatırlatmıştı.

Erdoğan, İsmet İnönü yönetimindeki Türkiye'nin, kendisine sığınan 146 Azeri'yi tüm yalvarışlarına rağmen Stalin'e teslim ettiğini ve Stalin güçlerinin tesilm alınan Azerileri olay yerinde kurşuna dizdiğini anlatmıştı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
Cesur yüreklilik
Sinan Emir
Bunun uluslar arası siyası dengelerle açıklaması olamaz.Bize kardeş diye sığınan o insanlar ne pahasına olursa olsun teslim edilmemeliydi.Bunu yapan bu iade kararını kim verdiyse vatana,tarihe büyük ihanet etmiştir.İki dedesini rus savşlarında kaybetmiş bir aileden gelen biri olarak utaç duydum.Bedeli ne olursa olsun bu yapılandan daha ağır olamazdı.Maalesef tarihimizde bize kahraman olarak anlatılmaya çalışılan ülke yonetiminde bulunmuş ne pısırık,tabansız lider bozuntuları
13/07/2014, 09:29
Bazı insanlar korkaktır.
Muhammed Ataş
Bazı insanlar korkaktır. Korkaklıklarından kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırıp babalarını bile satarlar. Şaşılacak bişey yok. Şu anda da aynı zihniyetteler.
15/04/2014, 08:31
zihniyet aynı
hayrettin
bugün birisi bir hayvanı canice öldürse sizler çıkıp ekranlara kınarsınız. bunlar bugün de aynını yapar . terörün nedenini de iyice bir araştır bakalım gülsüm hanım , hangi hükumetlerin hatalı yönetimleri sonucu neler olmuş vatanımda. özgürlük uğruna milyonlarca gencimiz öldü bu topraklarda ALLAH ( cc ) MÜSLÜMAN ve TÜRK kardeşlerimizi sonsuza dek korusun.
13/04/2014, 03:06
zihniyet yoksunu
songül
zaten chp den de boyle bi acıklama beklenirdi. vicdan olmadıgı cok belli...
11/04/2014, 09:21
ağlayrak izledim..yazıklar olsun buna izin verenlere:((
berna
https://www.facebook.com/photo.php?v=10152944464089237&set=vb.595619236&type=2&theater Bu olayı birde burdan dinleyin.. 146 öz ve öz AZERİ TÜRK kardeşimizi rusların eline geri teslim ederken hiç mi vicdanın sızlamadı eyy o dönemin yöneticisi... Gözünün önünde kurşuna dizilmesine nasıl gönlün razı oldu...Dönemin Lideri İnönünün emriyle; 46 Azeri Türk kardeşimizi teslim eden karakol amiri ;gözlerinin önünde;bu kardeşlerimizi rusların kurşuna dizmelerini izledikten sonra intihar etmiştir...
31/03/2014, 15:39
Mangurt
Anar Rzayev
Milli ve etnik bağlılık,birlik,millet,ana,ata gibi konuları aynı etnik kökenden olanlarla oturulur konuşulur ve ya hiç konuşulmasa bile uzakdan kan bağlılığının verdiği frekanslarla dialog kurulur. Gayri Türklerle bu konuyu konuşmak boş. ''Mangurt'' eserini okuyun.Belki bir şey anlarsınız. Mangurtlar..
31/01/2014, 19:53