Vahşi atların dövüşüne yoğun ilgi-FOTO-VİDEO | Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:29, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
Güncelleme: 14:41, 10 Ekim 2012 Çarşamba

  • Paylaş
Vahşi atların dövüşüne yoğun ilgi-FOTO-VİDEO
Vahşi atların dövüşüne yoğun ilgi-FOTO-VİDEO

Çin'in dağlık bölgelerinde yaygın olan "vahşi at dövüşleri"nde meydana çıkarılan atlar, vahşice dövüştürülüyor. Atların kavgasını yüzlerce köylü büyük bir ilgiyle takip ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin'in kırsal kesimlerinde geleneksel hale gelen vahşi atların dövüştürülmesi bu yılda halkın büyük ilgisiyle devam etti.

Özellikle Çin'in dağlık bölgelerinde yaygın olan "vahşi at dövüşleri"nde meydana çıkarılan atlar, vahşice dövüştürülüyor. Atların kavgasını yüzlerce köylü büyük bir ilgiyle takip ediyor.

Dişleri ve tırnaklarıyla birbirlerini kıyasıya darbeleyen atları izleyen kalabalık grubun bundan büyük bir zevk aldığı belirtiliyor. Her yıl sonbahar aylarında düzenlenen at dövüşü yarışları, hasat döneminin sona ermesini kutlamak anlamına da geliyor.

Son olarak dün Çin'in Rongshui County kentinde düzenlenen at dövüşü de bunlardan biri. Dünkü dövüşlerde de dövüş ringine çıkarılan atlar birbirleriyle vahşice dövüştürüldü. Atlar, birbirlerini paralamak için çırpındı.

Her yıl atlarının dövüşler için hazırlayan çiftlik sahipleri atlarının dövüş alanında iyi performans sergilemeleri için onları kırbaçlarla kızdırıyorlar. Bazen de atları kızdırmak için ateşli silahlarla havaya ateş birkaç el ateş ediliyor.

Görüntüleri izleyen havyan hakları kuruluşları, bu geleneksel olayı "vahşi" ve "barbarca" olarak nitelendirdi. Ancak, Çin'in kırsal bölgelerinde bu at dövüşler son derece popülerliğini korumaya devam ediyor. Geçmişi 500 yıl kadar geriye giden at dövüşleri Asya'nın başka ülkelerinde de düzenleniyor.

Dünyanın birçok ülkesinde bu tür etkinlikler yasaklanmış durumda; ancak Filipinler, Endonezya, Güney Kore ve Çin'de bu geleneksel etkinlik her geçen gün daha da ilgi odağı oluyor.

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş