Engellemelere rağmen Arakan Kamplarına girdiler | Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:30, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
Güncelleme: 18:40, 27 Ekim 2012 Cumartesi

  • Paylaş
Engellemelere rağmen Arakan Kamplarına girdiler
Engellemelere rağmen Arakan Kamplarına girdiler

Bangladeş güvenlik güçlerinin engellemelerine rağmen Cansuyu Derneği ekipleri 150'ye yakın kasapla çok sayıda kurban keserek kamplarda et dağıtımı yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hicri ay takviminde hilalin gözlem yöntemindeki farklılıklardan dolayı Bangladeş'te Kurban Bayramı bugün başladı. Yaklaşık 30 kişilik Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ekibi sabahın erken saatlerinde kaldıkları Cox's Bazar'dan Arakan kamplarına hareket etti. Yol üzerindeki Ukhiya kasabasında durdurulan Cansuyu ekibi, polis gözetiminde açık alanda bayram namazı kıldı, bölge halkıyla bayramlaştı.

Bütün engellemelere rağmen Bangladeş'teki Arakanlıların barındığı mülteci kamplarına giren Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği heyeti, Türkiye'den teslim edilen kurbanları keserek dağıtımlarına başladı.

Onbinlerce Arakanlı mültecinin barındığı Kutupalong kampına girerek 6 ayrı bölgede tespit edilen kurban alanlarına kurbanlıklarını taşıyan Cansuyu heyeti, 150 civarındaki kasapla bütün kurbanları keserek ihtiyaç sahiplerine dağıttı. Kurban Bayramına Türkiye'den 2 gün sonra giren Bangladeş'te ilgili bakanlığın özel talimatı nedeniyle Türk yardım kuruluşlarına Arakan mülteci kamplarında kurban kesim alanlarına girmelerine müsaade edilmemesine rağmen üç kişilik heyetini gönderen Cansuyu, kurbanları kesmeyi başardı.

Kurban kesimi ve dağıtımının ardından Bangladeş'in çeşitli bölgelerindeki kurban kesimlerine de başlayan Cansuyu'nun 26 kişilik heyeti, buralardaki kesimleri de kısa sürede bitirecek. Kesimlerle birlikte ihtiyaç sahiplerine kurban etlerinin dağıtımlarını da gerçekleştiren Cansuyu, yetimleri de unutmadı. Çok sayıda yetimhanede çocukları sevindiren Cansuyu, Türkiye'den emanet edilen sadaka ve zekat gibi paraları da dağıttı. Çocukların bayramlıklarını da karşılayan Cansuyu, miniklere oyuncak ve hediyeler de dağıttı.

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin 2012 Bangladeş Kurban organizasyonu hakkında bilgi veren Ankara Temsilcisi Şükrü Gök, "Bangladeş hükümetinin ve polis teşkilatının bütün engellemelerine rağmen Cansuyu olarak Arakan kamplarına ilk giren yardım kuruluşu olduk. Kampa giren heyetimiz içerisinde Anadolu Ajansı Muhabiri Erdem Gültekin de bulunduğu için olayların yakın şahididir. Biz Cansuyu olarak, Türkiye'den Arakanlı kardeşlerimiz için kurban bağışında bulunan hayırsever vatandaşlarımızın emanetlerini hakkıyla yerine ulaştırdık. Allah kurbanları kabul etsin. Gerçekten de bu kamplarda zor şartlar altında hayat mücadelesi veren Arakanlı mülteci kardeşlerimizin çok ihtiyacı var. Burada bulunan her insan mutlaka yardıma muhtaç durumda. Bütün dünya Müslümanlarının buradaki Müslümanlara hayat mücadelesinde destek vermesi ve yardım etmesi gerekir. Bu biz Müslümanlar için bir zorunluluktur. Herkes az-çok demeden yardımda bulunmalıdır" diye konuştu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş