Maaş için anlaşmalı boşanmaya suç duyurusu | Yurt Haberleri | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:34, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
Güncelleme: 15:00, 02 Kasım 2012 Cuma

  • Paylaş
Maaş için anlaşmalı boşanmaya suç duyurusu

Yetim maaşı için anlaşmalı boşanan 125 kişi savcılığa bildirildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afyonkarahisar'da Sosyal Güvenlik(SGK), devletten para alabilmek için hileli boşandığı tespit edilen 125 kişi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Afyonkarahisar Sosyal Güvenlik(SGK) Kurumu İl Müdürlüğü eşinden boşandıktan sonra babasının sosyal güveliği üzerinden yetim aylığı talebinde bulunan toplam 209 kişiyi şüphe ve ihbar üzerine denetime aldı. Yapılan denetimlerde 125 kişinin boşandığı eşiyle birlikte yaşadığı tespit edilerek aylıkları kesildi. SGK İl Müdürlüğü, haksız yere kurumdan aylık gelir alan 125 kişi hakkında Türk Ceza Kanunu (TCK) hükümlerine göre işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulundu.

SGK İl Müdürü Mehmet Uğur Kaya, hileli boşananların babasının sosyal güvencesine göre 200'den başlayarak 700 liraya kadar maaş alabildiğini söyledi. Kaya, haksız ve yersiz olarak maddi menfaat sağlamak amacıyla eşleriyle birlikte yaşadıkları halde evlilik bağını anlaşmalı bir şekilde bitirenlerin aylık bağlanma dosyalarının detaylı bir şekilde gözden geçirdiklerini belirtti. Kaya, "Kurumumuzdan yersiz olarak aldıkları aylıklar ile haksız yere sağladıkları sağlık giderlerinin yasal faiziyle birlikte tamamı geri alınmaktadır. Ayrıca, savcılığa suç duyurusunda bulunulmaktadır." dedi.

Mehmet Uğur Kaya, öte yandan 117 kişi hakkında da inceleme ve soruşturma işlemlerini sürdüğünü dile getirdi. Evli olan kız çocukları eşlerinden boşanmaları halinde medeni hallerinin dul olması nedeniyle müracaatları sonucunda anne veya babaları üzerinden 5510 sayılı Kanuna göre diğer şartları taşımaları kaydıyla kurumdan yetim aylığı bağlanmakta.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş