Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:21, 20 Nisan 2018 Cuma
17:31, 05 Kasım 2012 Pazartesi

  • Paylaş
Kırgızistan eski liderine Rus madalyası
Kırgızistan eski liderine Rus madalyası

Kırgızistan’ın eski Devlet Başkanı Askar Akayev, Rusya’da düzenlenen törenle uluslararası madalyanın sahibi oldu

Murat Hayati/ Dünya Bülteni

Kırgızistan'ın 1991-2005 yılları arasında devlet başkanlığı görevini yürüten Askar Akayev ilim çalışmasını devam ettirdiği Moskova'da uluslararası ödüle layık görüldü.

Akayev, Rusya tarihinin en iyi ekonomi ilmi adamı Nikolay Kondratiev'in adını taşıyan altın madalya ile ödüllendirildi. Söz konusu ilmi çalışmalarındaki emekleri için Londra Ekonomi Okulu öğretim görevlisi Prof. Peres Carlotta gümüş madalya, Washington Üniversitesi öğretim görevlisi Profesör George Modelski bronz madalya sahibi oldu.

Akayev, bu yıl altıncısı düzenlenen Nikolay Kondratiev ilmi araştırması için "Şumpeter- Kondratiev'in ekonomik kalkınmasındaki klasik teorisi ve matematiğin önemleri" adlı çalışması ile madalyayı elde etti.

1944 doğumlu Askar Akayev, 2005 yılında yaşanan iktidar devriminden sonra Moskova'ya taşınmıştı. Fizik ve matemetikçi olan Akayev Moskova Devlet Üniversitesi'nde ilmi çalışmalarını sürdürüyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş