Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:27, 23 Nisan 2018 Pazartesi
Güncelleme: 16:08, 08 Kasım 2012 Perşembe

  • Paylaş
Eski Bakan Şide: Allah belalarını versin
Eski Bakan Şide: Allah belalarını versin

Eski Bakan Sadık Şide, 1977 yılı Mayıs'ında meydana gelen Taksim olayları için "Sebep olanların Allah belasını versin" dedi

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

12 Eylül darbesinden sonra Türk-İş Genel Sekreteri iken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapan Sadık Şide, 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'ndaki olaylarla ilgili olarak, ''İçler acısı, yüz kızartıcı hadisedir. Sebep olanların Allah belasını versin'' dedi.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, 12 Eylül darbesiyle ilgili olarak Şide'yi dinledi. Komisyonun İstanbul'da eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ı dinlemesi nedeniyle, Şide'nin bilgi verdiği TBMM'deki toplantıda komisyon üyeleri AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ve AK Parti Kütahya Milletvekili İdris Bal hazır bulundu.

Darbeden sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na talip olmadığını ifade eden Şide, ''O dönem Türk-İş Genel Sekreteri olduğum ve bakanlık teknik bilgi gerektirdiği için, konseyden arayıp 'memleketin size ihtiyacı var' dediler'' diye konuştu.

Türkiye'ye yaptığı hizmetlerden dolayı Allah'a şükrettiğini dile getiren Şide, komisyona suçlu gibi çağrılmasından dolayı da üzüntü duyduğunu söyledi.

Bunun üzerine Komisyon üyesi Özdağ, Şide'yi suçlu olarak çağırmadıklarını, darbe dönemlerine ışık tutmak için tanıkların bilgisine başvurduklarını söyledi. Özdağ, ''Darbelerde milyonlarca insan acılar çekti. Hala kabuslarla uyanan darbe mağdurları var'' dedi.

Sadık Şide, ''12 Eylül Bakanı'' olarak anılmayı reddettiğini de vurgulayarak, 44. Dönem Bülent Ulusu hükümetinde bakanlık yaptığını anımsattı.

Bakanlıkla Türk-İş Genel Sekreterliği görevini aynı anda yapmasına yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine de Şide, işçilerin Türk-İş'te kalmasını istediğini belirtti.

Şide, Milli Güvenlik Konseyi'nden kendisiyle irtibat kurulacağına dair telefon geldikten sonra, o dönemin şartlarında bunu sorgulamanın mümkün olmadığını da dile getirdi.

"ISTIRAP SÖYLETİR"

Darbenin ardından işçi hareketinin darbeyi destekler nitelikteki açıklamalarını doğru bulmadığını da söyleyen Şide, ''Istırap söyletir. 11 Eylül ve öncesini yaşamayanların 12 Eylül ile ilgili fazla konuşmaması lazım'' dedi.

Sadık Şide, 1 Mayıs 1977'de Taksim'de meydana gelen olaylarla ilgili düşüncesinin sorulması üzerine, ''İçler acısı,yüz kızartıcı hadisedir. Sebep olanların Allah belasını versin. Olayları ben değil, o dönemdeki ağabeylerimiz, büyüklerimiz de açıklayamıyor'' diye konuştu.

TÜSİAD'ın gazete ilanları da hatırlatılan Şide, TÜSİAD'ın politikalarının genellikle başkanın görüşlerine göre oluştuğunu ifade etti.

Şide, Özdağ'ın soruları devam ederken, 84 yaşında olduğunu ve yorulduğunu söyledi. Sadık Şide, son soruyu yönelten İdris Bal'ın, ''Türkiye'de bir daha darbelerin yaşanmaması için sizce reçete ne olmalı'' sözlerine, ''Bu dediğinizi gönülden arzu ediyorum. Türkiye, dünyada kötü anılmasın. Biz bunu başarabiliriz. Ama maalesef birbirimize sevgimizde azalma var'' dedi.



Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş