Suriye'den geçişler durduruldu | Yurt Haberleri | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:06, 18 Haziran 2018 Pazartesi
16:53, 09 Kasım 2012 Cuma

  • Paylaş
Suriye'den geçişler durduruldu
Suriye'den geçişler durduruldu

Mardin Vali Yardımcısı Gültekin, kontenjan dolduğu için sığınmacıların geçişinin durdurulduğunu söyledi. Gültekin, 'Sadece Türk pasaportu taşıyanları alıyoruz' dedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye'nin Resulayn kentinde Suriye ordusu ile muhalifler arasında devam eden çatışmalardan kaçan yüzlerce Suriyeli, Türkiye sınırına akın etti.

Kamplardaki kontenjanın dolması nedeniyle Türkiye’ye sığınmak isteyen Suriyelilerin sınırın öbür tarafında bekletilme kararı alınmasının ardından sınırda yığılmalar yaşandı. Sabah saatlerinden itibaren çocukları ile Türkiye sınırına akın eden Suriyeliler, Şenyurt sınır kapısının hemen yanında bulunan tel örgülerin arkasında Türkiye’ye geçmek için bekliyor. Rasulayn ve Haseki’den gelen yaklaşık 150 Suriyeli sığınmacı, Türkiye’ye giriş yapmak için Türk yetkililerin iznini beklemek zorunda kaldı. Sadece Türk pasaportu taşıyan vatandaşlara geçişine izin verilirken diğer Suriyelilerin ise sınırdaki bekleyişi sürüyor.

GEÇİŞLER DURDURULDU

Şenyurt’ta yaşanan geçişleri yerinde incelemek için sınıra gelen Mardin Vali Yardımcısı Müfit Gültekin, Suriye sınırında incelemelerde bulundu. Kızılay yetkilileri ile sınırda sığınmacıları ziyaret eden Vali Gültekin şunları söyledi:

"Şu anki sığınmacılar için sınırın öbür tarafından tutma kararı alındı. Çünkü kampların kontenjanları doldu. Mecbur kalmadıkça sınırın öbür tarafında tutacağız. Bize gelen talimat budur. Şu anda durum tespiti yapıyoruz. Başbakanlık Afet Acil Durum Başkanlığı'nın talimatları doğrultusunda hareket ediyoruz. Bu sayı artabilir. Karşı tarafın durumuna bağlı. Ama bu saatten sonra kimseyi alamayacağız. Sadece Türk pasaportu taşıyan vatandaşları akrabalarının yanına alıyoruz.”

Derbisiye kentinde 30 yıldan beri yaşayan kardeşini bekleyen Neriman Demir ise Suriye’de yaşanan çatışmalardan dolayı karşı tarafta kardeşinin ve ailesinin zulümden kaçtığını ancak sınırda beklediğini söyledi. Demir, "Şu anda onları bekliyorum. Tel örgülerin arkasında Türkiye’ye geçmelerini bekliyoruz." diye konuştu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş