Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:34, 30 Kasım 2015 Pazartesi
Güncelleme: 10:55, 13 Kasım 2012 Salı

  • Paylaş
'Elveda Endülüs: Moriskolar' bu akşam Mehtap TV'de
'Elveda Endülüs: Moriskolar' bu akşam Mehtap TV'de

'Elveda Endülüs: Moriskolar' belgeseli bu akşamdan itibaren Mehtap TV'de yayınlanmaya başlayacak

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Elveda Endülüs: Moriskolar belgeseli bu akşam Mehtap TV'de yayınlanmaya başlıyor. Endülüs'ün son kalesi Gırnata'nın 1492'de düşmesinden sonra Endülüs'te kalan Müslümanların dramını anlatan belgesel beş bölümden oluşuyor. Belgeselde, engizisyon baskısı altında inançlarını ve kimliklerini değiştirmeye zorlanan Müslümanların 1609'da topluca sürülmelerine kadar geçen sürede yaşanan dram ele alınıyor.

Bir Kuzey Haber Ajansı yapımı olan  belgesel İspanya, Fas ve Türkiye'de çekildi. Moriskolar belgeselinde tarihe ışık tutacak belgeler de gün ışığına çıkartıldı. Belgeselde kimliklerini gizlemek zorunda kalan Moriskoların isyanlarının ve sürgünlerinin öyküsünün yanı sıra Moriskoların bugünkü İspanyol kültürüne etkisi de kapsamlı olarak ele alınıyor.

"Elveda Endülüs: Moriskolar" Belgeseli bu akşamdan itibaren beş hafta boyunca salı akşamları Mehtap TV'de yayınlanacak. Belgeselin tekrarları ise perşembe günleri saat 11'de, pazar günleri de saat 20'de olacakYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş