Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:20, 23 Nisan 2018 Pazartesi
12:02, 15 Kasım 2012 Perşembe

  • Paylaş
İstanbul'da İsmail Gaspıralı sempozyumu
İstanbul'da İsmail Gaspıralı sempozyumu

İsmail Gaspıralı'nın düşünce ve fikirleri 16 Kasım günü İstanbul Ali Emiri Kültür Merkezi'nde düzenlecek sempozyumda ele alınacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dersaadet Kültür Platformu tarafından düzenlenen "Uluslararası İslam'la Yenilenme Ve Birlik -I- : İsmail Bey Gaspıralı Kongresi"  16 Kasım Cuma günü başlıyor. İki gün sürecek olan kongrede çok sayıda akademisyen bildiri sunacak. 

Dersaadet Kültür Platformu tarafından düzenlenecek olan "Uluslararası İslam'la Yenilenme Ve Birlik -I-: İsmail Bey Gaspıralı Kongresi"nde İsmail Bey Gaspıralı'nın fikir  ve eserlerinden yola çıkılarak, dilde birlik, fikirde birlik, dinde birlik ve işte birlik felsefesi akademisyenler tarafından ele alınacak.

16 Kasım Cuma günü İstanbul'da Ali Emiri Kültür Merkezi'nde başlayacak olan kongreye, yurtiçinden ve yurtdışından katılacak olan akademisyenler bildirilerini sunacak. Kısa adı Dersaadet Kültür Platformu olan Dersaadet Kültür, Edebiyat, Dil, Sanat ve Tanıtım Platformu Derneği ile İstanbul Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilecek olan kongrede, İsmail Bey Gaspıralı'nın fikir ve eserlerinde belirttiği dilde, fikirde, dinde ve işte birlik felsefesi irdelenecek. Türk-İslam dünyasının durumu, akademisyenler tarafından geçmişten günümüze analiz edilecek. Ayrıca İslami anlayış çerçevesinde yenileşme ve birlik fikri tartışılacak. Öte yandan Gaspıralı İsmail Bey tarafından Kırım'da başlatılan ve Kuzey (Kafkasya) Türkleri arasında yayılan yenileşme hareketinin günümüze uyarlanabilesi de argümanlarıyla sunulacak. Kongrenin Türk-İslam dünyasındaki fikri gelişmeye ışık tutması, günümüzdeki kültür, siyaset ve medeniyet tartışmalarına katkı sağlaması amaçlanıyor. Kongre 16 Kasım Cuma günü saat 13.30'da, ikinci günü yani 17 Kasım Cumartesi günü de 09.00'da başlayacak.

"İSLAM'LA YENİLENMEK MÜMKÜN"

Kongreyle ilgili açıklamada bulunan Dersaadet Platformu Başkanı Kamil Berse, "İslam'la yenilenmenin mümkün olabileceğini 130 yıl önce Rusya topraklarında ispat eden İsmail Bey Gaspıralı, son yüzyılın en önemli Türk ve Müslüman mütefekkirlerindendir. Bugün, 130 yıl sonra o günlerde uygulanan ve tespit edilen fikirleri, tekrar gündeme taşımak için gayret sarf ediyoruz. Umarız tarihin derinliklerinde kalan bu fikir ve düşünceler, tekrar neşvünema bulur ve bir 130 yıl daha beklenmemesi gerektiğini öğretir. Biz geçmişten geleceğe bir meşaleyi taşıyoruz. Aydınlattığımız bu koridor, Türk ve İslam dünyasına hayırlı olsun" diye konuştu.

2 HAFTA SONRA DA KIRIM'DA YAPILACAK

Kongerenin ilk ayağı İstanbul'da yapıldıktan sonra ikinci ayağı Kırım'ın Akmescit şehrinde gerçekleştirilecek. 30 Kasım'da 2012 tarihinde Türkiye'den de çok sayıda akademisyen, Kırım Mühendislik ve Pedogoji Üniversitesi'nin konferans salonunda bildirilerini sunacaklar.

İSMAİL BEY GASPIRALI KİMDİR?

Rusya'da Türk ve İslam toplumlarının eğitim, kültür reformu ve modernleşmeye ihtiyacı olduğunu fark eden ilk ve tek Müslüman entelektüel olan Gaspıralı, İsmail Gaspıralı düşüncelerini 1883'te kurduğu ve 1918'e kadar varlığını sürdüren 'Tercüman' adlı gazetesiyle yaydı. Yayınlarında Türk halklarını birlik ve dayanışmaya çağırdı. Eğitimci ve yazar olan Gaspıralı 1851-1914 yılları arasında yaşadı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş