Bangladeş, 91 yaşındaki İslamcı lideri asıyor | Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:34, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
15:08, 29 Kasım 2012 Perşembe

  • Paylaş
Bangladeş, 91 yaşındaki İslamcı lideri asıyor
Bangladeş, 91 yaşındaki İslamcı lideri asıyor

Bangladeş Cemaat-i İslami lideri 91 yaşındaki Gulam Azam idam cezasına çarptırıldı ve uluslararsı tepki olmassa idam edilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bangladeş'te Cemaat-i İslami Partisi'ne yönelik operasyonlar tüm hızıyla devam ederken partinin hakkında idam kararı verilen 91 yaşındaki eski genel başkanı GULAM AZAM'ın infazının 26 Mart 2013'te yapılacağı iddia ediliyor.

Bangladeş yönetimi, 2011 Kasım'ından beri savaş suçu işledikleri gerekçesiyle Cemaat-i İslami liderlerini yargılıyor. Cemaat-i İslami'nin eski Genel Başkanı Gulam Azzam ise 1971'deki bağımsızlık savaşında Pakistan'la işbirliği yapmakla suçlanıyor. Azam, Cemaati İslami'nin eski ve yeni yöneticilerinden oluşan 100 kişi ile beraber iki yıldır tutuklu bulunuyor.

Cemaati İslami taraftarları sürekli liderlerinin savaş suçları mahkemesinde yargılanması nedeniyle ülke çapında gösteriler yapıyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir gösteride 2 bin 500'den fazla kişi gözaltına alındı. Gözaltındakilerin çoğunun yargılanmasına henüz başlanmadı.

GULAM AZAM'a verilen idam cezasına dünya genelinde tepki verilmemesi ve insan hakları kuruluşlarının sessiz kalması dikkat çekiyor.

SAADET PARTİSİ'NDEN MİTİNG

Öte yandan Bangladeş ve dünyanın dört bir tarafında zulüm görenler için Saadet Partisi meydanlara iniyor. 2 Aralık Pazar Günü Kadıköy meydanında yapılacak mitingin ana gündemi Bangladeş ve Gazze olacak, Miting sonrasında Saadet Partisi ve bir grup STK infaz kararını durdurmak için Bangladeş'e gidecek.

GULAM AZAM KİMDİR?

Prof. Azam başkent Dhakan'in Bibaria bölgesinde 7 Kasım 1922 tarihinde doğdu. Öğrencilik hayatı boyunca çeşitli din ve bilim  üstatlarından tefsir, hadis, fıkıh dersleri gördü, Dakka Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans yaptı.

Öğrencilik hayatı boyunca birçok harekette öğrenci lideri oldu. 1945-1946  yıllarda Doğu Pakistan Kültür Birliğinin Sekreter Yardımcısı oldu. 1946-1947 dönemin Dakka Üniversitesi, Fazlul Haque Müslüman Hall Öğrenciler Birliği teşkilatı ve 1947-1949 yıllarında Dakka Üniversitesi Merkez Öğrenci Birliği teşkilatının Genel Sekreteri seçildi.

Prof. GULAM AZAM ülkenin Dil Hareketinde öncü bir rol oynadı. 1952 ve 1955 yıllarında iki kez tutuklandı. Aynı zamanda dil hareketindeki aksiyonerliğinden dolayı Rangpur Carmichael College'daki Profesörlük kürsüsü elinden alındı.

1957 de Doğu Pakistan Cemaat-i İslami'nin Genel Sekreteri oldu. 1964'te Genelkurmay Başkanı Ayub Han tarafından hapse atıldı. 1967'de Shekh Mujibur Rahman'nın da üyesi olduğu Pakistan Demokratik İttifak (PDM) oluşumunda önemli bir rol oynamıştır. Bu hareketle Ayub Han'ın askeri yönetimine karşı tüm siyasi partilerin birlikteki direnişe öncü oldu. PDM'in Doğu Pakistan (şimdiki Bangladeş) kanadının İcra Komitesi Genel Sekreteri oldu. 1969 da Doğu Pakistan Cemaat-i İslami'nin Emiri (Genel Başkan) oldu. Prof. GULAM AZAM Bangladeş Kurtuluş Savaşına destek vermedi. Zira savaşın Doğu Pakistan sorunlarını çözeceğine inanmıyordu. Her zaman 'Birleşik Pakistan' yönünde kampanyaya devam etti.

Doğu Pakistan sınırlarının tamamı ile komşu olan Hindistan'ın desteği ile bağımsızlığını kazandıktan sonra Bangladeş adındaki yeni ülkenin dolaylı olarak Hindistan tarafından kontrol ve idare edileceğinden endişeliydi.

Kurtuluş savaşı sırasında, Birleşik Pakistan için çağrıda bulunmaya devam etti. Pakistan ordusu tarafından Bangladeş halkına karşı kullanılan ve dozu iyiden iyiye artan şiddetlere de sert tepki gösterdi. Bangladeş halkına yapılan saldırıları durdurmak için, General Tikka Han dâhil olmak üzere, Pakistan Ordusu'na sürekli çağrıda bulundu.

Dünya çapında birçok uluslararası İslami konferansa katıldı. 2000 yılına kadar Cemaati İslami'nin liderliğini sürdürdü. 2000 yılında de aktif siyaseti bıraktı. Bu tarihten sonra kaleme aldığı 'Jibone Ja Dekhlam' (Hayatımda Gördüklerim) eseri Bengal Edebiyatında önemli bir hatırat olarak yerini aldı.

2010'da Bangladeş Kurtuluş Savaşı sırasında Pakistan'la işbirliği yaptığı iddiasıyla tutuklandı veidama mahkum edildi.

Aynı zamanda Bangladeş İslam düşünürleri ve politikacılarına rehber olan orijinal makale ve mülakatlar meşgul oldu. Azam'ın İslam, siyaset, din ve tarih ile ilgili konular hakkında birçok dile çevrilmiş 70'ten fazla kitabı bulunuyor.İlgili Konular Bangladeş idam
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
Haksız idama hayır
Mina
Toplum vicdanında silinmez yaralar açacak kararları uygulamak altından kalkılmayacak veballer yükler sorumlu olanlara, sonuçları çoğu zaman vahim olur ve tarih bu haksızları yapan insanları asla affetmez . dünyanın neresinde olursa olsun zulme ve insan haklarını hiçe sayan zihniyete biz duyarlı insanlar yüksek sesle HAYIR demeliyiz .
13/02/2013, 19:26
When the mean judge ...
Learner
You don't have the right to judge him, to sentence him to death and to kill him. You must kiss his hands.
03/12/2012, 14:03
dont kill
mehmet
[email protected] adresine dont kill Gulams veya başka mailler gönderilebilir.
30/11/2012, 07:26