Şule Gürbüz'den 'Saat Kitabı' | Kültür Sanat | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:27, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
11:58, 26 Aralık 2012 Çarşamba

  • Paylaş
Şule Gürbüz'den 'Saat Kitabı'
Şule Gürbüz'den 'Saat Kitabı'

Saat tamircisi Şule Gürbüz'ün, Osmanlı saraylarındaki saatleri anlatan kitabında ayrıntılı fotoğraflar dikkat çekiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Milli Saraylar Yayınlarından çıkan Saat Kitabı baskısıyla göz dolduruyor. Osmanlı saraylarındaki tarihi saatlerin olanca ihtişamını ve inceliğini yansıtan detaylı fotoğraflar ise beğeni topluyor.

İlk ele alınıp şöyle bir karıştırıldığında kitap, saraylardaki tarihi saatlerin katalogu olduğu izlenimini bırakıyor. Bunda, yazarın adının iç sayfalara gizlenmiş olmasının etkisi de büyük. Ancak sayfalar arasında gezinip satırların insanın kalbine akmasına izin verildiğinde yazar Şule Gürbüz'ün, saat ustalığı, saat tamirciliği ve zamanın kendisi üzerine kaleme aldığı derinlikli deneme yazılarıyla karşılaşılıyor.

Şule Gürbüz, sıra dışı bir saat tamircisi... Tarihin dehlizlerinden duyulan tik tak seslerinin peşine düşerek mekanik saat kullanan insanı modern insanla karşılaştırıyor. İnsanın zamanla, kendisiyle kurduğu ilişkiyi anlamlandırma biçimlerini ele alıyor.

Yazar, bir saat tamircisinin, ustasının bile tamir ettiğini anlamayacağı bir şekilde, saate dokunuşunu varoluşsal bir çerçevede saat tamircisinin egosunu terbiye edici bir anlamla yorumluyor. Belki de bu anlama matuf olarak adı, yazarı olduğu kitabın iç sayfalarına gizlenmiş...

Kitapta yer alan fotoğraflarda da Şule Gürbüz'ün imzası var. Sarayların saatleri, Osmanlı insanının zamanla kurduğu ilişkiyi resmeder bir biçimde sayfalarda boy gösteriyor.

Şule Gürbüz, Saat Kitabı, TBMM Milli Saraylar Yayınları, İstanbul 2011.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş