Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:14, 20 Nisan 2018 Cuma
13:23, 27 Aralık 2012 Perşembe

  • Paylaş
Suriye'ye yardım seferberliği başladı
Suriye'ye yardım seferberliği başladı

Yardım Dernekleri ve STK'lar "Suriye için bir ekmek, bir battaniye'' toplantısı için birleşti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'deki tüm yardım dernekleri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu, Suriye'ye yardım etmek için bir araya geldi. Haliç Kültür Merkezi'nde yapılan "Suriye için bir ekmek, bir battaniye'' toplantısına Kızılay, İHH, Cansuyu, TDV, Yardımeli, Deniz Feneri, Kimse Yok mu, İBS, Verenel Derneği, Sadakataşı Derneği gibi ayrdım kuruluşlarının yanı sıra çok sayıda STK da destek verdi.

Toplantıya Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katılarak yarınki cuma namazının ''Suriye'ye yardım cuması'' olacağını söyledi. Görmez,  ''İnsanlığımız rehin alındı. Yardım seferberliği ile sadece dost, kardeş, komşu, akraba Suriye halkına yardım etmeyeceğiz, millet olarak insanlığı rehin olmaktan kurtaracağız'' dedi.

Görmez, milletin ortak vicdanının kamu kurumlarından erken davrandığını ve kurumlara baskı uyguladığını vurgulayarak, hiçbir kampanyanın, bugünkü kampanya gibi kendisine acı ve hüzün vermediğini söyledi.

Görmez, şöyle konuştu: ''Sünnisi ve Şiisi ile bütün İslam dünyasına, sadece bizim milletimize değil, bir kardeşiniz olarak, Diyanet İşleri Başkanı olarak sesleniyorum: Zemzem Tower'lardan Kabetullah'ı seyretmekten medet uman ve sevabı orada arayan bütün kardeşlerimizi, Suriye'de katledilen insanlığa dikkat kesilmeye davet ediyorum. Her gün Kerbela için gözyaşı döken bütün Şii kardeşlerimizi bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum. Yezitlerin zulmü altında inleyen Hüseyinler'e bir tas su esirgeme konumuna düşmeyelim diyorum.

Dolayısıyla mezhebi, meşrebi, düşüncesi, inanışı ne olursa olsun, bütün İslam dünyası... Bu sadece bir Müslümanlık meselesi değil, aslında bir insanlık meselesi olduğu için yeryüzündeki bütün insanlığı, yaratıcının yüreklerine yerleştirdiği şefkati, rahmeti, vicdanı dikkate alarak, insanlığı kurtarmak adınaSuriye'deki kardeşlerimize, iki ateş arasında kalmış sivil topluma, aç ve açık kalan ilaçsız ve dermansız kalan çocuklara, kadınlara, yaşlılara yardım elini uzatmaya davet ediyorum.''

Görmez, hocaların ''almakla bilinen ve vermemekle itham edilen'' insanlar olarak bilindiğini dile getirerek, ''Onun için kampanyayı önce Türkiye'de mihrap hizmeti gören, mihrapta milletimize manevi rehberlik yapan diyanet mensupları arasında başlatıyorum. Kendim de 2013 yılının ilk ayında alacağım bütün maaşı vererek, sadece kendi meslektaşlarıma öncülük yapmak için bunu buradan ilan etmek ihtiyacı hissediyorum" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yarınki cuma namazının ''Suriye'ye yardım cuması'' olacağını belirterek, ''Onun için cuma namazına gelen her kardeşimizi hazırlıklı gelmeye davet ediyorum. Bir de camilere gelenlerin yüzde 99'u maalesef erkekler. Ben bütün hanımefendilere de yapacakları yardımları, eşlerine ve çocuklarına vererek, camilere göndermelerini tavsiye ediyorum'' dedi.

KIZILAY: SURİYELİLERİN YANINDAYIZ

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, da kampanyaya destek verecek bağışçıları, Başbakanlık'ın hesap numaralarına yönlendireceklerini belirterek, ''2868 numaralı SMS hesabımız işler vaziyette. Buraya atılacak SMS'ler, Suriyeli mağdur insanlara gitmek üzere toplanacak, kampanya sonucunda ilgili yerlere teslim edilecek'' dedi.

Akar, yaptığı konuşmada, Türk Kızılayı olarak iki yıla yakın zamandır, sınırda Suriye'den gelen misafirleri ağırlamak için AFAD'ın şemsiyesi altında, devletin yanında yardımcı rol oynayarak. faaliyette bulunduklarını anlattı.

Suriye'de açlık ve can tehlikesiyle çarpışan insanlara yardımcı olmak için sınırın sıfır noktasından ihtiyaçları karşılamaya çalıştıklarını belirten Akar, ''Bugün, devletimizin yanında yardımcı rol oynayan teşekküllerimizin ve gerçek sivil toplum örgütlerimizin birlikte olduğu, aynı amaç için bir kampanyayı başlattıkları bir gün. Türk Kızılayı olarak bu kampanyanın emrinde ve hizmetindeyiz. Allah izin verirse bu kampanyanın başarıyla süreceğine ve neticeleneceğine inanıyorum. Kampanyadan toplanacak paralarla alınacak battaniyelerin, ekmeklerin Suriye içindeki mağdur insanlara ulaştırılması bizim için çok büyük bir zevk olacaktır'' diye konuştu.

STK'LAR VE MEDYADAN BÜYÜK DESTEK

Kampanyaya Hak-İş, Memur-Sen, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB), Türkiye Gönüllü Teşeküller Vakfı (TGTV), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Deniz Feneri Derneği, Cansuyu Yardımlaşma Derneği, Yardımeli Derneği, Kimse Yok mu, Ensar Vakfı, Verenel Derneği ve İstanbul Uluslararası Kardeşlik ve Yardımlaşma Derneği'nin de aralarında bulunduğu, 200'e yakın sivil toplum kuruluşu ve sendika destek veriyor.

Sivil toplum kuruluşların yanı sıra televizyon kanalları, 24, A Haber, ATV, Bugün TV, CNNTürk, Kanal 7, Kanal D, Kanaltürk, Kral TV, NTV, NTV Spor, Samanyolu TV, Show TV, Skyturk 360, Star TV, TRGT Haber, TRT, TV Net, Ülke TV, gazeteler Habertürk, Akşam, Bugün, Hürriyet, Hürriyet Daily News, Milat, Milli Gazete, Milliyet, Posta, Radikal,Sabah, Star, Takvim, Today's Zaman, Türkiye, Vatan, Yeni Akit, Yeni Şafak, Zaman, haber ajansları Anadolu Ajansı, Cihan, Doğan Haber Ajansı, İhlas Haber Ajansı, radyolar CNNTürk, Kanaltürk, Kral FM, NTV, Slow Türk de kampanyaya destek oluyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş